Bazılarımız uzağı göremiyor, bazılarımız yakını; bazılarımız için harfler birbirine giriyor, bazıları ise sadece şıklık için tercih ediyor. Gözlükler, hayatımız boyunca en çok kullandığımız aksesuarlardan biri. Yaşam kalitemizi arttırmasının yanı sıra, birbirinden farklı birçok çeşidiyle yüzümüzün çehresini değiştiren gözlüklerin ilginç bir tarihi var. 

Dünya üzerindeki milyonlarca insanın okumasını, araba kullanmasını, ameliyat yapmasını ve şıklığına şıklık katmasını sağlayan gözlüklerin tarihine kısa bir bakış atalım. Gözlüklerimizi taktıysak başlayabiliriz:

1. Gözlük Değil, Cam Küre!

Gözlüklerin günümüzdeki şıklığına ve teknolojisine ulaşması için çok uzun bir zaman geçmesi gerekti. Gözlük merceklerinin hammaddesi olan camın tarihi çok çok eskilere dayansa da, camın cisimleri büyütebildiğinin keşfedilmesinin, kütüphaneleri ve kitaplarıyla ünlü Romalılara dayandığı düşünülüyor. 2000 yıl önce yaşayan Romalı düşünür ve oyun yazarı Seneca’nın Roma’daki tüm kitapları okumak için cam bir küre kullandığı söylenir.

2. Okuma Taşı

1200’lü yıllara geldiğimizde, Venedikliler cam endüstrisinde büyük gelişme kaydetmişlerdi. Camlara içbükey şekli verildiğinde yazıları büyüttüğü bilindiği için, bu içbükey camlara kemikten ya da tahtadan çerçeveler ekleyerek “okuma taşı” adını verdikleri ilk gözlükleri ürettiler. 

3. Yakınlar Daha Yakın, Uzaklar Daha Net

İlk gözlükler yakını göremeyen hipermetroplar için üretilmiş. İçbükey camların yapımı daha kolay olduğundan ve insanların yakını görmeye daha çok ihtiyacı olduğundan, gözlükler uzun süre sadece yakını görmek için kullanılmış. Aslında uzun süre insanlar uzağı görememenin çok da sorun olmadığını düşünmüşler. 1400’lü yıllardan sonra ilk kez uzağı da gösteren camlar ortaya çıkmaya başlamış. 

4. Gözlük Tarihinin En Büyük İcadı: Gözlük Sapı!

Eski dönemlerin tasvir edildiği filmlerdeki tek göze takılan ve göz kaslarıyla sıkıştırılarak sabitlenen ve “monokl” denen gözlükleri görmüşsünüzdür. Neden insanların o dönemlerde gözlükleri elle tutmak için sap eklediklerini ya da gözlerini sıkıştırarak gözlüklerini sabitlediklerini düşündünüz mü? Çünkü gözlüğü kulaklarımıza takarak sabitlememizi sağlayan gözlük sapları, Venediklilerin ilk gözlüklerinden tam 450 yıl sonra, 1727 yılında Edward Scarlett tarafından icat edilmiş!  

5. Vazgeçilmez Aksesuarlar

Gözlük saplarının icadından sonra gözlük teknolojisi hızla ilerlemeye başladı. 1730’larda Benjamin Franklin, hem uzağı hem yakını gösteren bifokal lensleri icat etti. 1783 yılında Amerika’da ilk gözlük dükkanı açıldı. 1825 yılında ise astigmat sorununu çözen gözlükler icat edildi. 1900’lü yıllara kadar hala elde üretilen gözlükler, sanayi devrimiyle beraber makine üretimine geçti ve modeller hızla arttı. Bugün, her bütçeye ve yaygın olan tüm göz bozuklukları için sayısız gözlüğe ulaşmak mümkün.

Peki güneş gözlükleri? Güneş gözlüklerinin tarihini merak ediyorsanız lütfen tıklayınız.