Günümüzde alışık olduğumuz beton temelli alternatif çok sayıda yeni yapı seçeneği görmeye başladık. Prefabrik yapılarla başlayıp, taşınabilir evlerle devam edenbu trendin yeni durağı ise çelik evler. Her zevke ve ihtiyaca uygun şekilde hazırlanabilen ve ülkemizde de her geçen gün yaygınlaşan bu evler, kullanıcılara önemli artılar sunuyor.

Sizin için yükselişte olan çelik ev trendine yakından baktık.

Kolay ve basit kurulum

Çelik evler, beton yapıdaki evlere göre daha kolay ve doğa dostu yöntemlerle kurulur. Bu evlerin kurulum sürecinde daha az toprak kazılır ve az miktarda su kullanılır. Evlerin kurulum aşamasında çelik sistemler fabrikadan getirilip hazırlanan temelin üzerine kolay bir şekilde inşa edilir. Böylece geleneksel yapılara kıyasla kurulum işlemi çok daha kolay, hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanmış olur. Bunu, legolardan bir ev yapmak gibi düşünebilirsiniz.

Beton yapılardan farksız

Çelik evlerin, gerek iç gerekse de dış yapı itibariyle geleneksel evlerden bir farkı yoktur. Her iki yapı türünde de ısı ve ses yalıtımı kullanılan malzemenin kalitesine göre değişiklik gösterir. Aynı şekilde evin yapısı, tarzı ve şekli de kişilerin tercihine ve evlerine yaptıkları yatırıma göre değişiklik göstermektedir. Modern çelik evler, sahip oldukları özelliklerle beton evlerden farksızdır.

Depreme karşı dayanıklı

Hafif yapılar deprem sırasında çok daha az darbe alır. Geleneksel yapılara göre çok daha hafif olan çelik evler bu yönüyle depreme karşı daha güvenilirdir. Bunun yanı sıra yapısı çok daha homojen olan çelik evler deprem esnasında yıkıma karşı daha fazla direnç gösterir. Bu yapılar, esnek olmalarıyla da deprem hasarını en aza indirir ve daha güvenli yaşam alanları oluşturur.

Hata ihtimali düşük

Bütün statik ve matematiksel hesapları bilgisayar ortamında yapılan; vidasından, çeliğine kadar her birimi bilgisayarlı tezgahlarda üretilen çelik evlerde hata payı oldukça düşüktür. Bu evler fabrikalarda mimarların ve kullanıcıların ortak çalışmasıyla projelendirilir ve her aşamada çok sayıda kontrolden geçirilir. Tabir yerindeyse bilgisayar üretimi olan çelik evler, düşük hata oranlarıyla oldukça güvenilir yapılardır.

Farklı ve modern seçenekler

Çelik evler, mimarların ve kullanıcıların bakış açıları ve katkılarıyla oldukça farklı, göze hoş gelen ve kullanışlı seçeneklerde hazırlanabiliyor. Modern çizgilerin ve farklı mantolama seçeneklerinin hakim olabildiği bu yapılar, kolay ve zahmetsiz bir şekilde özelleştirilerek sahiplerine önemli avantajlar sunuyor. Bu yapıları önümüzdeki yıllarda ülkemizde ve dünyada daha sık bir şekilde görebiliriz.