2020 yılı, pandemi nedeniyle hayatın pek çok alanında yeni bir düzene adepte olmayı zorunlu kıldı. Bu yeni düzenin önemli parçalarından biri de uzaktan eğitim. Uzaktan eğitim pandemi sona erene kadar devam edecek gibi gözüküyor. Dahası, pandemiden sonra da uzaktan eğitimin bir sistem olarak eskisinden daha yoğun bir şekilde kullanılması mümkün. 

Biz de pandemi döneminde uzaktan eğitimi daha verimli hale getirecek bazı tavsiyeler hazırladık. Öğrenciler ve veliler için faydalı olması ümidiyle tavsiyelerimize başlıyoruz...

Ön hazırlık yapın

Günün derslerinin neler olduğuna bir gün önceden tekrar bakılmasında fayda var. Bu derslerde ne gibi ekipmanlar öğrencinin yanında bulunmalı, kamera, mikrofon ve kulaklık kullanım durumu, derslerin saatleri gibi noktalara dikkat edin. Gerekirse notlar alın.

Ders yerini doğru seçin

Uzaktan eğitimde öğrencilerin dikkatinin dağılması okuldakine göre daha mümkün. Bu nedenle uzaktan eğitim derslerinin nereden takip edileceği büyük önem taşır.
Ders yerinde sesler, görüntüler, sosyal hareketlilik gibi öğrencinin dikkatini dağıtacak uyarıcıların olmamasına özen gösterilmeli.
Ders takip yerinin iyi ışık alması ve sık sık havalandırılması öğrencinin dersler sırasında kendini iyi hissetmesi için olmazsa olmazdır.

Ebeveyn takibi

Küçük yaştaki öğrenciler için ebeveyn takibi ve desteği uzaktan eğitimde daha da kritiktir. Çocuğun uzaktan eğitimin ritmini yakalayıp yakalayamadığı, nerelerde eksik kaldığı, teknik sıkıntıları olup olmadığı gibi konuların yakında takip edilmesi gerekir.
Velilerin okul ile yakın ilişki halinde olması ve yaşanan sıkıntıların çözümünde öne çıkması da oldukça önemlidir.

Ders araları ve sonrası

Okula gitmek, mekan değiştirmek ve güne yeni bir başlangıç yapmaktı. Ancak uzaktan eğitimde öğrenciler uyuyup uyandıkları, günün büyük kısmını geçirdikleri evlerinde aynı zamanda ders takibi de yapmak durumunda kalıyorlar. Bu da belli bir noktadan sonra sıkıcı olabiliyor.
Durumu daha da sıkıcı hale getirmemek için, ders aralarında sonra ya da günlük dersler bittikten sonra öğrencilerin ekran başından kalkması, farklı şeylerle ilgilenmesi öneriliyor.
Bu değişiklik, evdeki insanlarla sohbet etmek, balkona çıkmak, ev hayvanı varsa onunla zaman geçirmek ya da sosyal mesafeye dikkat ederek açık havada kısa bir yürüyüş yapmak şeklinde olabilir.

Tekrar tekrar tekrar etmek

Uzaktan eğitimin dijital olması nedeniyle ders konularının, ödevlerin, notların takibi ebeveynler içi daha kolay aslında.
Anne babalar çocuklarının sistemine girerek tüm bunları yakından takip edebilirler.
Dersleri çocuklarla birlikte tekrar etmek gibi şans var artık.
Bu tekrarlar öğrencilerin dersleri daha iyi öğrenmesini sağlayacaktır.
Ayrıca online ders sırasında soramadıklarını anne babalarına da sorabilirler.
Tekrarların sürekli ebeveyn ile yapılması da gerekmiyor.
Öğrenciler tekrar etme ihtiyacı duydukları konuların üzerinden yeniden geçebilirler.

İlginizi Çekebilir