Her yeni yıl beraberinde içimize umut ve heyecan getirir. 2021’i bitirirken, bu heyecanı 2022 için duymaya başladık bile! Geçtiğimiz yıllarda dünyada yaşanan olumsuzluklardan dolayı yılbaşı gecelerini çekirdek ailemiz ile birlikte kutladık. Bu nedenle maaile olduğumuz eski yılbaşı gecelerini özlemle arar olduk. Çocukluğumuzdan beri kutladığımız bu yılbaşı gecelerini birlikte anmaya ve unutulmaz gelenekleri hatırlamaya ne dersiniz? İşte hafızalarımızda yer edinen yılbaşı geceleri…

Unutamadığımız 6 eğlenceli yılbaşı aktivitesi

Piyango bileti heyecanıPiyango bileti almak, şüphesiz yeni yılın yaklaştığının ilk habercisi! Yılbaşından önce tüm sokaklarda bilet kuyrukları oluşur ve herkes yeni yılda “piyango bana çıkarsa ne yaparım” diye hayaller kurar. Çok uzun yıllardır süren bu gelenekte herkes biletlerini cüzdanlarına saklayıp çekiliş günü gelinceye kadar heyecanla bekler. Bu heyecana tüm aile bireyleri katılır. Hatta birçok kişi birbirine bilet hediye eder ve bu eğlenceye ortak olur.

Aile buluşmalarıBir arada olmayı çok seven bir toplumuz ve bunu gerçekleştirmek için özel günler en iyi fırsat. Bu nedenle yılbaşı geceleri, her sene ailemizle ve sevdiklerimizle birlikte vakit geçirdiğimiz özel geceler. Yılbaşı gecelerinde ailenin en büyüğünün evinde toplanılır. Kıyafetten, saça, verilecek hediyelere ve ne yeneceğine kadar buluşma öncesi birçok hazırlık yapılır. Böylece yeni yıla sevdiklerimizle birlikte girmenin keyfi yaşanır.

Tombala oyunuYılbaşı gecelerinin en vazgeçilmez oyunlarından biri tabii ki tombala! Yılbaşı öncesinde tombalalar alınır, kartları ve sayıları kontrol edilir ve tombala çekmek için özel kumaş torbalar hazırlanır. Bu oyuna, büyükten küçüğe aile bireylerinin tamamı katılır. Tombala oyunu için bazen bozuk paralar biriktirilir, bazen de kazanan için ufak ödüller belirlenir. Yıllardır sevilen bu oyun artık popülaritesini yitirse de günümüzde ‘bingo’ diye bağırınca anlamayacak kimse yoktur. :)

Yılbaşı konserleri


Yeni yıl gecelerinde televizyon hiç kapanmaz. Çünkü bütün gece televizyonda birbirinden farklı, yılbaşına özel eğlence programları yayınlanır. Bu yeni yıl programları, özellikle tek kanallı televizyon döneminde popüler hale geldi. O yıllarda Zeki Müren gibi ikonik sanatçılar bu programlara çıkar ve herkes programı heyecanla beklerdi. Günümüzde hala devam eden bu gelenek sayesinde, yılbaşı geceleri farklı birçok sanatçının konserlerini bir arada izleyebiliyoruz. 

Ev süslemeYılbaşı gecesinin bir diğer habercisi ise evleri ışıltılı kırmızı, yeşil, gümüş ve altın sarısı renklerle süslemek. Bu renkleri daha uzaktan görür görmez hangi günün yaklaştığını biliriz. Kapıya “hoş geldin yeni yıl” yazısı asılır, perdelerden avizelere kadar evin birçok alanında bu süsleme malzemeleri kullanılır. Tüm bu hazırlıklar ile yılbaşı gecesi için eve şenlik havası katılır. Yeni yılında sonunda bu süsler, bir kutuya kaldırılıp bir sonraki seneye kadar saklanır.

Hediyeleşme

Yeni yılın en sevdiğimiz geleneklerinden biri de şüphesiz hediyeleşmek! Yeni yıl başlamadan yapılan kura ile size çıkan isimdeki kişiye hediye almayı ve size hediye alacak kişinin ismini bilmeme heyecanını hepimiz severiz. Bu hediyeleşme sadece evlerde değil, okullarda ve ofislerde de yapılır. Her yıl özenle seçilen hediyeler kimimizi mutlu eder kimimizi de şaşırtır. Seçilen hediye ne olursa olsun yeni yılda hediyeleşmek, çocukluğumuzdan beri hepimizin yüzünde tatlı bir tebessüm bırakır.

2022 ile birlikte bu tatlı tebessüm sizden hiç ayrılmasın. Hepinize sevdiklerinizle birlikte mutluluk, sağlıklı ve huzur dolu bir yıl dileriz!.