Öyle anlar gelir ki sevincimizi nasıl yaşayacağımızı bilemeylz. İçimiz içimize sığmaz, mutlulukla dolup taşarız. Ülke olarak bizim tarihimiz de bu tatta gelişmelerle dolu. Sportif başarılardan, müzik yarışmalarına kadar uluslararası arenada elde ettiğimiz sayısız başarı, bizlere birçok kez bu mutluluğu yaşattı. 

Yeni blog yazımızda, yakın geçmişe bir yolculuk yaparak ülkece göğsümüzün kabardığı gelişmelere yakından baktık. Hazırsanız, o anlara tekrar gidelim.

Dünya Kupası üçüncülüğü

Hatırlamayanımız yoktur. A Milli Futbol Takımımız, 2002 FIFA Dünya Kupası’nda Güney Kore’yi 3-2 mağlup ederek üçüncülüğü elde etmiş ve böylece büyük bir başarıya imza atmıştı. Zaferimiz, tüm Türkiye’yi sevince boğmuş, dünya basınında da büyük bir yankı uyandırmıştı. Dünya Kupası üçüncülüğümüz, ülkemizin spor müsabakalarında elde ettiği en büyük başarıların başında gelmektedir.

Eurovision şampiyonluğu

Takvimler 2003 yılını gösterdiğinde ülkemiz için çok özel ve gurur verici bir gelişmeye tanıklık edecektik. Sertab Erener ve ekibi, “Every Way That I Can” adlı parçasıyla Avrupa’nın en prestijli müzik yarışması olan Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemize birinciliği getirecekti. Erener, yarışmada 167 puan toplayarak zirveye çıkmış ve yıllarca unutamayacağımız bir başarıya imza atmıştı.

Aziz Sancar’ın Nobel ödülü

Sıra geldi son yıllarda ülkece göğsümüzü kabartan bir diğer gelişmeye. Moleküler biyoloji alanında çalışmalarını yürüten, ülkemizin önde gelen bilim insanlarından Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı. Sancar, bu başarısıyla hepimizi gururlandırdı ve mutlu etti.

Koronavirüs aşısının keşfi

İnsanlığı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı geliştirdikleri aşıyla tüm dünyanın konuştuğu isimler haline gelen bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, son yıllarda bizleri fazlasıyla gururlandıran isimler arasında yer alıyor. BionTech adlı şirketin kurucuları olan ikili, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile ortaklaşa geliştirdikleri aşıyla bir anda salgına karşı tüm dünyanın umudu haline geldi. Şahin-Türeci çiftinin, bu yıl Nobel Ödülü almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Uzaya gönderilen uydumuz

Son yıllarda ülke olarak sanattan spora, bilimden müziğe kadar çok sayıda alanda göğsümüzü kabartan gelişmelere tanıklık ettik. Bu alanlardan biri de uzay. Bu yılın başlarında Türksat 5A adlı uydumuzu uzaya göndererek haberleşme çalışmalarımız adına önemli bir işe imza attık. Böylece uzaydaki aktif uydu sayımız 7‘ye yükseldi. Ülkemizi ileriye taşıyan ve hepimizi mutlu eden bu tarz gelişmelerin artarak sürmesini diliyoruz. Bunu hep birlikte başaracağız