Telefonlarımız artık her gün, alarmıyla uyandığımız andan uyurken o alarmı kurana kadar yanımızda tuttuğumuz araçlar haline geldi. Acil durumlarda da bazen hayatımızı kurtarmak için çok önemli roller oynayabiliyorlar. Önemli olan, yüklediğimiz uygulamalarla onları başımıza gelebilecek acil durumlara hazırlıklı hâle getirmek. Sonuçta biz telefonlarımızı nasıl şekillendirirsek, onlar da bize o konularda hizmet verebiliyorlar. Gelin hep beraber, telefonlarımızda mutlaka olması gereken acil durum uygulamalarına bakalım.

Bu uygulamalardan bazıları resmî kurumlara ait. Bunların yedeği yok ve mutlaka telefonunuzda bulundurun. Çünkü afet durumlarında bu kurumlardan gelecek yardım ve organizasyon hayat kurtaracak. Özel bazı uygulamalar için ise alternatifler var. En güvenli kullanım için yedeklerini de bulundurun. 

AFAD Acil Çağrı

Ülkemizin afet yönetimi konusundaki en yetkili kurumu olan AFAD’ın özel acil durum uygulaması AFAD Acil Çağrı, hem afet öncesinde hem de afet sırasında kullanıcılara fayda sağlıyor. Uygulamaya telefon numaranızla ve TC kimlik numaranızla kaydoluyorsunuz. AFAD resmî bir kurum olduğu için bu bilgiler afet zamanında hem sizin için hem de yakınlarınız için faydalı oluyor. Cep telefonu hattınız çalışmasa bile uygulama üzerinden tek butona basarak acil arama başlatabildiğiniz gibi, “Yaralıyım”, “Kayboldum”, “Enkaz Altındayım” ve “Yakınıma Ulaşamıyorum” şeklinde yine tek tıklamayla AFAD’a ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca ana ekranda size en yakın toplanma alanını otomatik olarak gösteriyor. Bunun dışında, uygulama üzerinden afetlere karşı eğitim videolarını da izleyebilirsiniz.

AKUT Güvendeyim

Arama Kurtarma Derneği AKUT’un Güvendeyim uygulaması, oldukça pratik ve herkes için faydalı bir fikir. Amacı, felaket zamanında sevdiklerinize en kısa sürede güvende olduğunuzu haber verebilmek. Güvendeyim uygulamasına girdiğinizde, kendi adınızı soyadınızı ve otomatik gönderilecek mesajınızı oluşturuyorsunuz. Bu mesajın gönderilmesini istediğiniz en fazla 10 telefon numarası belirliyorsunuz. Bir afet zamanında, uygulamaya girdiğiniz anda gördüğünüz butona bastığınızda bu mesaj, konumunuzla beraber bu numaralara anında gönderiliyor.

Yedek olarak Güvendesin ve Red Panic Button adlı uygulamaları da indirebilirsiniz. 

Düdüğüm

Afetlerin ve kazaların ortak özelliklerinden biri, insanlara ulaşmanın zorlaşması. İster bir felaket alanında olun, ister ormanda kaybolmuş olun, yanınızda taşıdığınız bir düdük hayat kurtarıcı olabilir. Ama bir insanın yanında düdük taşıması da zor olabilir. İşte Düdüğüm uygulaması bu problemi ortadan kaldırıyor. Yüksek sesli bir düdük sesi çıkarabiliyor. Uygulamanın bunun yanında, harita gösterme, fener açma, “Güvendeyim” mesajı gönderme gibi özellikleri de var.

Yedek olarak Whistle adlı uygulamayı da indirebilirsiniz. 

112 Acil Yardım

Sağlık Bakanlığı’nın resmî acil yardım uygulaması olan 112 Acil Yardım, her türlü sağlık probleminde mutlaka telefonunuzda olması gereken bir araç. Uygulamaya TC kimlik numaranız ve e-Nabız şifrenizle giriş yapıyorsunuz. Ana ekranında konumunuzu gösteriyor ve “Konumu Düzelt” butonu ile tam konumunuzu gösterebiliyorsunuz. Bu önemli, çünkü 112 Ara butonuna bastığınızda direkt sağlık ekiplerini arayan uygulama, ekiplerin sizin olduğunuz yere gelmesini sağlayacak. Resmî bir uygulama olması sayesinde ekipler size ulaşırken, size ait sağlık bilgilerine de hakim olacak.

Bridgefy

Bu uygulama, özellikle mobil hatlarda problem yaşandığı durumlarda hayat kurtarabilecek bir özellik sunuyor: 100 metre yakındaki kullanıcılarla internet hatlarını kullanmadan SMS iletişimi kurabiliyorsunuz. Böylece, kalabalık bir afet bölgesinde iletişim kurarak kısa sürede nerede olduğunuzu ve durumunuzu bildirebiliyorsunuz. Bu da kısa sürede yardım almanızı veya yardım etmenizi sağlayabiliyor.

Alternatif olarak HeyTell uygulaması da benzer özellikler sunuyor.

İlk Yardım - IFRC

Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu’nun resmî uygulaması olan İlk Yardım, acil durumlarda uygulayabileceğiniz ilk yardım bilgilerini telefonunuza indiriyor. Hemen hemen bütün acil durumlar, sağlık ekipleri gelene kadar doğru müdahale gerektirdiği için, bu uygulama dünya çapındaki en yetkili kurumlardan birini o an sizin hizmetinize sunmuş oluyor. Uygulamayla birlikte dosyalar telefonunuza indirildiğinden, acil durumda mobil bağlantıya ihtiyacınız kalmıyor. “Acil Durum” butonuna bastığınızda, hangi durumu yaşıyorsanız o konuyla ilgili rehberlere direkt ulaşabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir