Yılın en güzel mevsimi geldi! Elbette yaz aylarından bahsediyoruz. Sıcaklar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlayınca tatil planları da konuşulmaya ve hayata geçirilmeye başlandı. Peki ya tatil playlistleri? Elbette onların da vakti geldi. Biz de bu önemli ihtiyacı düşünerek tatile çıkmaya hazırlananlar ve tatil yolunda olanlar için yolculuklara keyif katacak yaz şarkılarını derledik. Hepsi birbirinden eğlenceli olan bu parçalar ile yolculuklarınız göz açıp kapayıncaya kadar bitecek. Haydi gelin, listemize yakından bakmaya başlayalım! 

MFÖ / Bodrum

Her duyduğumuzda istemsizce eşlik ettiğimiz, artık bir kült haline gelen parçalardan biri, Bodrum. MFÖ’nün en bilinen ve sevilen parçalarından olan bu eser, grubun 1984 tarihli “Ele Güne Karşı Yapayalnız” albümünde yer aldı. Parçanın söz ve müziği Mazhar Alanson’a ait. Bodrum’da geçen bir yaz aşkının ardından kaleme alınan eser, fırtınalı bir aşka dair ipuçları edinmemizi ve zamanın acımasızlığı üzerine derin düşüncelere dalmamızı sağlıyor.

Bulutsuzluk Özlemi / Güneye Giderken

Kaçımız Ege ve Akdeniz’e kaçarken bu şarkıya kulak vermedik ki? Sadece güneye yapılan yolculukların değil tüm tatil rotalarının vazgeçilmez parçalarından biri haline gelen “Güneye Giderken”, sevilen gruplardan Bulutsuzluk Özlemi’ne ait. “Uyu dedin uyudum, devam et dedi muavin, yolda güneş yükseliyordu, güneye giderken.” sözleri ile akıllarda yer edinen parça, bu yaz tatil playlistinizde mutlaka olması gereken parçalardan. Keyifli dinlemeler!

Teoman / O Yaz

Hatırlayanlar olacaktır. Müziğimizin sevilen isimlerinden Teoman, Türk rock müziğinin en hareketli dönemlerinden birini geçirdiği 2000’lerde, kariyerinin en iyi albümlerinden olan “17”yi yayınlamıştı. Teoman’ın bu albümde seslendirdiği ve orijinalini Zerrin Özer’in yorumladığı “O Yaz” adlı eseri, sadece yayınlandığı döneme değil sonraki yıllara da damgasını vurmuştu. Şarkı, zamanla en sevilen yaz şarkılarından biri haline geldi, müzik listelerindeki yerini aldı. 

Nil Karaibrahimgil / Bronzlaşmak

“Ben bu yaz bronzlaşmak, kendimle uzlaşmak, yer yer yozlaşmak, uzaklaşmak istiyorum.”

Nil Karaibrahimgil’in en sevilen şarkılarından olan “Bronzlaşmak” sözleri ve ahengi ile tam bir yaz şarkısı! Bu şarkıyı dinlerken denizin tuzunu, yakıcı yaz rüzgarını ve kumsalın yumuşaklığını hissediyorsunuz. Nil Karaibrahimgil’in 2004 yılında yayınladığı “Nil FM” albümünde yer alan parça, sadece tatil severlerin değil yediden yetmişe herkesin favori şarkıları arasında yer alıyor. 

Sezen Aksu / Yaz

Sıra geldi müziğimizde Minik Serçe lakabı ile anılan Sezen Aksu’nun harika parçası Yaz’a! Aksu’nun, ilk kez 2003 tarihli Yaz Bitmeden adlı albümünde seslendirdiği şarkı, kısa süre içinde çok sevildi ve yaz mevsimi ile özdeşleşen parçalar arasına katıldı. Şarkının dillere pelesenk olan “Buram buram yaseminler tüterken, alev alev tutuş benimle hadi” sözleri eminiz ki herkesin aklındadır. 

Zeynep Casalini / Bu Yaz

Listemizi, Zeynep Casali’nin harika bir parçası ile tamamlıyoruz. Casali’nin 2019 yılında yayınladığı “Bu Yaz” albümü ile aynı ismi taşıyan parçası, dinleyeni tatile çıkarıp, mavi sulara bırakan sımsıcak bir yaz şarkısı. Söz, müzik ve düzenlemesi Barış Orhun'a ait olan parçayı listelerinize mutlaka eklemenizi öneriyoruz. Bu yaz eğlenceniz bol, keyfiniz yerinde olsun! 

İlginizi Çekebilir