İş görüşmeleri, sunumlar, toplantılar, önemli organizasyonlar, düğünler, açılışlar... Bir erkeğin her zaman kendine güvenini maksimuma çıkaracak takım elbiselere ihtiyacı vardır. Yüzyıllardır erkeklerde şıklığın ve ciddiyetin sembolü olan takım elbiseleri seçerken belli kurallara dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer takımınızı terzinize diktirmeyecekseniz, bir sürü farklı çeşit arasından tercih yapmanız ve sizin için en uygun olanını bulmanız gerekiyor.

Takım elbise alırken muhakkak dikkat etmeniz gereken şeylere göz atalım:

Mevsime uygun, doğru kumaş

Mağazaya gittiniz, beğendiğiniz ilk takım elbiseyi üzerimize geçirmeden önce karar vermemiz gereken bazı şeyler var. Öncelikle takım elbiseyi hangi mevsimde ve ne amaçla giyeceğinizi düşünmelisiniz. Yaz ayında keten, pamuk gibi hava alan kumaşlar; kış ayında ise yünlü ve kalın kumaşlar tercih etmeliyiz. Görece daha ucuz olan ve yüksek polyester kullanılan takım elbiseler hava almadığından terletir ve ütüsü çabucak bozulur. Bu yüzden mevsimine göre en uygun, doğal kumaşlardan biri seçilmelidir.

En uygun rengi seçmek

Takım elbiselerde genellikle koyu renkler tercih edilse de farklı renklerdeki takım elbiseler de bu dönemde oldukça revaçta. Siyah, lacivert, koyu gri renkler her zaman şıklığınızı garanti eden renklerdir. Eğer karakterinize uygunsa ve gideceğiniz etkinlik bunun için müsaitse renkli kumaşları da tercih edebilmeniz mümkün. Ayakkabı, kemer ve kravatınızı da bu renklere uygun seçmeniz gerektiğinden kendi dolabınızdan tamamlayabileceğiniz renkler seçmeniz ya da yeni aksesuarlar almanız gerekiyor.

Sizin için dikilmiş gibi

Giyeceğiniz takımın üzerinize tam olarak oturması çok önemli! Bunu anlamanın da birkaç yolu var. Gömleğinizi seçtikten sonra üzerine ceketinizi giydiniz. Öncelikle omuzlarınızda potluk olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Omuzlarınıza tam oturduğuna eminseniz, kollarınız aşağıdayken gömleğin manşetlerinin ceketin 1-1.5 cm dışında göründüğüne emin olun. Takım elbisenizin ceketinin kalçanızı kapatacak uzunlukta olması, pantolonunuzun paçasının ise ayakkabınıza dokunmayacak ama çorabınızı kapatacak kadar uzun olması gerektiğini unutmayın.

Takımın olmazsa olmazı aksesuarlar

Aksesuarlar ceketten ayrı düşünülmemeli, ceket alınırken aksesuarlarıyla beraber kombinlenmelidir. Ayakkabı konusunda makosen ve klasik ayakkabılardan şaşmamak, şıklığınız için en güvenilir yoldur. Saat seçiminiz ceketinize uygun olmalı ve dijital göstergeli spor saatlerden kaçınılmalıdır. Kravat ise takımınızdan koyu renkte ya da kontrast oluşturacak şekilde seçilmelidir.

Takım elbise giymek için doğmuş

En önemli kısmı ise ceketi nasıl taşıyacağınız. Ne kadar şık bir takım elbise giyerseniz giyin, belli kurallara uymazsanız ceketiniz üzerinizde olması gerektiği gibi durmayacaktır. Bunun için kravatınızı bağlarken, uzunluğunun kemerinizi geçmediğine her zaman emin olun. Düğmelerinizin tamamını iliklemeyin, ortadakini iliklemeniz genellikle yeterli olacaktır. Oturduğunuz zaman ise her zaman ceketinizin düğmelerini açın. Düğmeleri iliklenmiş bir ceket takımınızın şeklini bozacak ve kötü bir görünüm oluşturacaktır.
Tüm bu konulara dikkat ederseniz, takım elbiseyle gittiğiniz ortamlarda dikkat çekmeme ihtimaliniz çok düşük! E o zaman hadi, eskilerin de dediği gibi: Suit Up!