Sararan yapraklarla doğada renkli manzaralarının görüldüğü Eylül ayı geldi! Bu ayla birlikte havaların artık soğuduğu günlere giriyoruz. Ne yazık ki küresel ısınma sebebiyle havanın ısısından sonbaharın geldiğini anlamak zor. Ancak doğa, iyileşme gücü ve bize verdiği bazı işaretlerle sonbaharın gelişini gösteriyor. 

Gelin bu işaretlere birlikte bakalım.

Adsız Kopyası

Yapraklar dökülüyor.

Şüphesiz sararan yapraklar, en bilinen sonbahar işaretlerinden biri. sonbaharda yapraklar dalında gittikçe kurumaya ve renk değiştirmeye başlıyor. Kuruyan yapraklar, yerlere dökülüyor ve rüzgarla etrafa dağılıyor. Eğer siz de doğa yürüyüşlerinde ayağınızın altında kuru yaprak hışırtısı duymaya başladıysanız sonbaharın geldiğini anlayabilirsiniz.

Adsız Kopyası

Yaz meyveleri azalıyor.

Halk pazarlarında her zaman mevsimin en taze meyve ve sebzeleri bulunuyor. Bu haftaki pazar alışverişinizde bir farklılık gözünüze çarpabilir. Önceki haftalarda aldığınız yaz meyveleri pazar tezgahlarında gitgide azalmaya başlıyor ve yerine kış meyveleri geliyor. Sonbahar ile birlikte tezgahlarda portakal, mandalina, ayva ve nar gibi kış meyvelerini görmeye hazır olun.

Adsız Kopyası

Zamansız yağmurlar başlıyor.

Artık yağmurlar da farklı! Yaz ayları aniden gelen ve giden yağmurlar artık bitiyor. Sonbahar ayı geldiğinde gün boyu aralıklarla yağan yağmurlar başlıyor. Üstelik bu yağmurlar iri damlalı değil daha küçük, kısa ve sık olarak yağıyor. Aman dikkat! Sonbaharda yağmur yağarken şemsiyeyi açmasam da olur dediğinizde, kendinizi sırılsıklam halde bulabilirsiniz.

Adsız Kopyası

İçecek tercihleri değişiyor.

Sonbaharın gelişi ile birlikte arkadaşlarımızla buluştuğumuz mekanlarda içgüdüsel olarak değişiklikler oluyor. Örneğin, piknik yapalım demek yerine bir kafede mi otursak diyoruz. Kafede otururken soğuk içecekler söylemek yerine salep ve çay gibi sıcak içecekler istemeye başlıyoruz. Siz de benzer tercihler yapmaya başladıysanız sonbahar gelmiş demektir!

Adsız Kopyası

Kuş göçleri başlıyor.

Mevsimleri takip etmenin en güzel yolu kuşları incelemekten geçiyor. Kuşlar yıllardır göç dönemleri ile bize gelecek olan mevsimleri haber veriyor. Kuşlar daima sıcak bölgelere göç etmeleri ile tanınıyor. Eğer siz de gökyüzünde güneye doğru sürüyle uçan göçmen kuşlar görmeye başladıysanız, bilin ki sonbahar gelmek üzeredir.

Adsız Kopyası

Gardıroplar değişiyor.

Eylül ayının gelmesi ile birlikte dolapta giyecek bir şeyimiz kalmadığını düşünmeye başlıyoruz. Çünkü kışlık kıyafetlerimiz ya hurçlar içinde ya da dolabın arka raflarında unutulmaya başlıyor. Akşam üzeri artık hırkasız/ceketsiz çıkamaz olduysak ve geceleri üzerimize örttüğümüz pike battaniyeye dönüştüyse kışlıkları çıkarmanın vakti gelmiş demektir. Çünkü artık sonbahar gelmiştir!