2020 yılının ilk 9 ayını geride bıraktık! 23 Eylül Ekinoksu'yla beraber havaların daha erken karardığı, serin ve yağmurlu havaların etkisini gösterdiği bu dönem; yaz insanlarına hüzün, kış insanlarına mutluluk verse de, en sevilen sebze ve meyvelerin yeniden çıkması yazcı-kışcı demeden hepimizi heyecanlandırıyor. Bitkilerin yağmurla buluştuğu bu verimli dönemin lezzetli ve bol vitaminli meyveleri bizi kışı hazırlamak ve bağışıklığımızı güçlendirmek için sofralarımızın vazgeçilmezleri olacak!

Gelin sonbahar aylarının öne çıkan meyvelerini tekrar hatırlayalım!

Mandalina

Soğuk akşamların vazgeçilmez meyvesi mandalina, ekim ayında tekrar hayatımıza giren meyvelerden. Özellikle C vitamini, A ve B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor içermesi nedeniyle tam bir sağlık kaynağı olmasıyla bilinen mandalina ilk çıktığı dönemde yeşil kabuklu ve ekşi olsa da, aylardır mandalinanın çıkmasını bekleyenler için yeterince olgunlaştı diyebiliriz.

Greyfurt

Mandalinanın uzak ve büyük akrabası olan bu meyve, ekşi olması nedeniyle bazıları tarafından çok sevilmese de, tam bir besin deposu! Bağışıklığı güçlendirmek için birlikte çalışan A, C ve E Vitaminlerini bir arada bulunduran greyfurt, potasyum, likofen, kalsiyum, şeker ve fosfor içermesi nedeniyle yorgunluk, ateş, sıtma, diyabet, kabızlık, hazımsızlık, idrar sorunları gibi birçok probleme iyi gelir. Yüksek lifli yapısı ve düşük kalorisi nedeniyle birçok diyette kendisine yer bulan greyfurtun iştah kesici özelliği de vardır.

Üzüm

Ekim ayı demek, aylardır asmalarda olgunlaşan üzümler için bağ bozumu vakti demek! Antik çağlardan beri festivallerle kutlanan bağ bozumu döneminde uzun ve yoğun bir emeğin karşılığını veren üzüm, bilinen en sağlıklı meyvelerden biri olarak sadece sofralarımızda değil, ilaçtan kozmetiğe her alanda kullanılan bir meyve. A vitamini, B1 vitamini, C vitamini, E vitamini, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum ve fosfor içermesinin yanında, bilinen en güçlü anti-oksidan kaynaklarından biri olan üzümün, kanserden korumak, gözlere güçlendirmek, kolesterolü dengelemek, cildi gençleştirmek ve dikkat eksikliğini azaltmak gibi pek çok yararı var!

Muz

Tropik bir meyve olan muz, artık her mevsimde karşımıza çıksa da, ekim ayında en lezzetli muzlara ulaşmak mümkün. Yararları saymakla bitmeyen muz, kalp sağlığımız için önemli besin maddelerinden potasyum ve magnezyum kaynaklarından biri. Yüksek lifli yapısı, içerdiği A, B, C, E Vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum ile hem mental hem de fiziksel olarak birçok yararı bulunan muzdan günde bir tane tüketmek bile vücudumuzu birçok alanda güçlendirmeye yetiyor.

Elma

Sonbahar aylarında tüm canlılar kışa hazırlanmak ve bağışıklıklarını güçlendirmek için bol besin içeren meyve ve sebzelerle beslenirler. Doğanın sonbahar aylarında bize armağan ettiği mucizelerden biri olan elma da aynı üzüm gibi çok güçlü bir anti-oksidan kaynağıdır. Beyni, kalbi ve cildi koruduğu bilinen elma aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Vitamin ve mineral açısından çok zengin olan elmanın kabuğu yüksek oranda C vitamini içerdiği için, kabuğuyla beraber yenmesi önerilmektedir. Yalnız, elmayı tarım ilaçlarından arındırmak için çok iyi yıkadığınızdan emin olun!

Armut

Bu kadar tatlı bir meyveyi kim sevmez ki! Zengin lifli; A, B, C, K vitaminleri açısından zengin, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi besinlerin bolca bulunduğu armut, aynı dönemde çıkan neredeyse tüm meyveler gibi bağışıklığı güçlendirip bizi kışa hazırlamak için doğmuş! Kansere karşı etkili olduğu bilinen, sindirim sistemine, kalp sağlığına, yüksek tansiyona ve nefes darlığına iyi gelen armut, diyabet hastalarına da önerilen en sağlıklı meyvelerden biri.
Sonbaharın tüm renklerini içlerinde bulunduran bu sağlıklı meyveler neredeyse kış aylarına kadar pazarları, manavları ve marketleri süslemeye, sofralarımızda kendilerine yer bulmaya devam edecek!