Sokağa çıkma yasaklarının son bulması ve git gide ısınan havanın etkisiyle tatil arayışlarımız başladı. Ancak bu sene kalabalıktan uzak, doğayla baş başa ve sakin bir tatil arayışı içindeyiz. Şimdi size öyle bir yerden bahsedeceğiz ki burada hem kalabalıktan uzakta olacaksınız hem de doğanın yeşili ve inanılmaz mavisi içindeki bu yere hayran kalacaksınız.

Kaş, Antalya’nın diğer tatil beldelerinden farklı bir yapıya sahip. Buraya gelenler bir daha dönmek istemiyor. Öyle ki Kaş’ta İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerden göçen çok sayıda insanla karşılaşmanız mümkün. 

Gelin mavisi ve yeşiliyle ünlü, Antalya’nın en gözde ilçelerinden olan Kaş’ı birlikte gezelim.

Adsız Kopyası

Uzun Çarşı

Turumuza Kaş’ın meşhur Uzun Çarşısı ile başlıyoruz. Uzun Çarşı; iki katlı, eski Türk mimarisinin izlerini taşıyan ve bitişik nizamdaki evlerle sıraları bir sokak. Daha sonraları bu evler yerleşke olmaktan çıkıp restoran, kafe ve minik dükkanlara dönüşmüş. Uzun Çarşı’da pek çok yeni nesil kafenin yanı sıra yerel lezzetlerin olduğu restoranlar, el işçiliği ile üretilen hediyelikler, takılar ve dekoratif eşyalar bulmak mümkün. Çarşı boyunca gezerken size, rengarenk çiçeklerle dolu bir manzara ve yerel esnafın tatlı sohbetleri eşlik ediyor.

Adsız Kopyası

Batık Simena Antik Kenti

Kaş’tan tekne yolu ile ulaşabileceğiniz Kekova, eski bir antik kente ev sahipliği yapıyor. Simena Antik Kenti, burada batık bir halde bulunuyor. Büyük bir deprem sonrasında Simena’nın bu sulara gömülmüş olduğu düşünülüyor. Bölgede bulunan tarihi eserler daha önce yağmalandığı için burada yüzmek yasaklanmış. Tekneler de bu alanda uzun süre duramıyor. Ancak bu bölgeyi kano turu yaparak gezmek mümkün. 

Adsız Kopyası

Kaputaş Plajı

Fotoğraflarda sıkça gördüğümüz mavi suların adeta gerçek hali olan Kaputaş Plajı, Kaş’ın Kalkan adlı mahallesinde yer alıyor. Plaj, bir kanyon ağzında bulunuyor. Kanyonun yeraltından akan sular, kumlar arasından süzülerek denize karışıyor ve böylece Kaputaş, bu muhteşem turkuaz rengine kavuşuyor. Bu küçük ama unutulmaz plaja ulaşmak için 187 basamaklı merdiveni inmeniz gerekiyor. 

Adsız Kopyası

Patara Antik Kenti

Kalkan’da yer alan Patara Antik Kenti, Likya’nın en önemli ve eski şehirlerinden biri. Antik kentin içinde Hellenistik dönemde inşa edilen meclis binası, tiyatro ve anıtsal birçok yapı bulunuyor. Antik kentin hemen yanında ise bölgenin en uzun plajı olan Patara Plajı yer alıyor. Üstelik bu plajın tek ziyaretçileri insanlar değil. Akdeniz kaplumbağaları Caretta Carettalar, milyonlarca yıldır plaja yumurtalarını bırakıp, burada yavruluyor.

Adsız Kopyası

Caretta Carettalarla dalış keyfi

Kaş denizinin ekosistemi hala dengesini koruyor. Bu nedenle Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından biri Kaş’ta yer alıyor. Burada dalış yapanlar, harika renklerde birçok balık ve Caretta Carettalarla birlikte yüzebiliyor. Bölgede aynı zamanda batık bir gemi, tank ve eski bir sualtı vadisi de bulunuyor. Kaş’ta tüplü dalış yapabileceğiniz gibi bazı özel eğitmenlerle serbest dalış yapmanız da mümkün. 

Adsız Kopyası

Kaleköy

Kaş’ta yer alan Kaleköy, sadece deniz yoluyla ulaşım sağlanabilen bir köy. Bölge, aslında bir yarımada ve karayla bağlantısı var. Ancak bu karayolu, sadece keçilerin geçebileceği kadar küçük ve dar. Bu nedenle bölgeye arabayla ulaşım sağlanamıyor. Köy, tamamen Likya ve Bizans’tan kalan kalıntılar üzerine kurulmuş. Yerel halk, yıllardır bu eski kalıntılar içinde yaşıyor. Köyün içerisinde birkaç restoran ve otel de bulunuyor. Köye ismini veren kalenin harika bir manzarası var. Kale, özellikle gün batımını buradan seyretmek isteyenlere müthiş bir manzara sunuyor.