25 Nisan Türkiye İstatistik Günü’nü geride bıraktık. Birçok istatistik bilgisi bize yol göstermeye devam ederken içlerinden bazıları ise hiç olmadığı kadar şaşırtıyor. Girişimcilerin hepsi disleksi mi olur, uyurken kilo verilir mi, tüm film boyunca sadece 169 kelime kullanan oyuncu kim, solaklar şanssız mı olur? İşte tüm bu soruların cevabı sizi hayrete düşürecek! Gelin size ‘gerçekten mi?’ dedirtecek bu soruların cevabına birlikte bakalım…

Girişimcilerin hepsi disleksi mi olur?

Günümüzde Steve Jobs gibi birçok girişimcinin geçmişte zorluklar çektiğini ve kendilerine inanılmayan durumlarla karşılaştığını biliyoruz. Üstelik bu zorlukların altında çoğunlukla bir hastalık yatıyor. Bu hastalığın ismi ise disleksi. Disleksi, kişinin okuma ve yazma ile ilgili fonksiyonlarını olumsuz etkileyen nörolojik bir rahatsızlık. Disleksi insanların beyinleri, kelimeleri oluşturan sembolleri ve bunların hangi seslerden meydana geldiğini anlayamıyor. ABD’de yapılan bir araştırmada girişimci insanların %35’nin disleksiden muzdarip olduğu ortaya çıkmış.

Şekerin suç ile bağlantısı var mı?

Şiddet suçu işlemiş birçok insan, neden bu eğilimi gösterdiklerine dair yürütülen araştırmaların odak noktası oluyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırma, şeker tüketimi ile şiddet suçu işleyen insanlar arasında çok ilginç bir bağlantı kurdu. Bu araştırmaya göre şiddet suçu işleyen insanlar, çocukluk dönemlerinde ve özellikle 10 yaş civarlarında çok fazla şeker tüketmişler. Araştırmayı yapan bilim insanları şekerin kan basıncını artırıp, insanlarda daha fazla öfkeli olmaya eğilim yaratabileceğini düşünüyor.

Uyurken kilo verilir mi?

Kilo vermek hepimiz için zorlu bir uğraş ancak öyle metodlar var ki siz hiçbir şey yapmasanız dahi kilo vermeye devam ediyorsunuz. Bunlardan biri erken saatlerde uyumak. Yapılan araştırmaya göre erken saatte uyuyan insanlar, geceleri yemek yeme eğilimi göstermedikleri için geç uyuyan insanlara göre daha fazla kalori yakıyorlar. Diğer bir araştırma da yemek yedikten 2 saat sonra yapılan yarım saatlik gece sporunun vücutta endorfin hormonu salınımını artırdığını göstermiş. Spordan sonra yapılan gece uykusunda, vücut aynı hormonu sabaha kadar salgılamaya devam ettiği için uyurken kalori yakabiliyorsunuz.

Solaklar şanssız mı olur?

Solaklar sağ elini kullanan insanlara göre daha az sayıda oldukları için onların tarih boyunca şanssız olduklarına inanılmış. Ancak bu ilginç inanış bir şekilde gerçeğe dönüşmüş. Çünkü dünyada sağ elini kullanan insanlar daha fazla olduğu için üretilen tüm teknoloji de onlara uygun şekilde hazırlanıyor. Bu nedenle solak insanlar daha fazla ev ve iş kazalarına maruz kalıyor. Bir istatistiğe göre her yıl 2500 solak insan, sağ elini kullananlar için yapılmış aletler yüzünden hayatını kaybediyor.

169 kelime kullanarak film çekilir mi?

Sessiz filmler geride kaldı ancak bir film var ki hem sessiz değil hem de başrol oyuncusu sadece 169 kelime kullanarak bu filmi çekmeyi başardı. Hangi oyuncudan mı bahsediyoruz? Tabii ki Edwards Scissorhands (Makas Eller) filminin yetenekli başrol oyuncusu Johnny Depp! Depp, Makas Eller filmini 169 kelime ve bolca mimik kullanarak çekti. Bu filmi izlemediyseniz listenize almanızı mutlaka öneriyoruz!

Görme engelliler daha çok mu rüya görüyor?

Bu sorunun cevabı oldukça ilginç. Evet, görme engelli insanlar bu engeli olmayan insanlara göre daha fazla rüya görüyorlar. Bir araştırmaya göre görme engeli olan insanlar, diğer insanlara göre 4 kat daha sık rüya görüyor. Görme engelli insanların rüyalarının %25’ini kabuslar oluştururken diğer insanlar için bu rakam sadece %8.

İlginizi Çekebilir