Yaşamlarımızın merkezinde olan paranın bugünlere ulaşması hiç kolay olmadı. Birçok serüveni geride bırakan bu değerli varlık, sıradışı detaylar ve anılarla insanlık hafızasında yer edindi. 

Bugün paranın hikayesini 4 harfe sığdırmak bu finansal argümana haksızlık anlamına gelecektir. Biz de bunu göz önünde bulundurduk ve paranın serüveninden öne çıkan bazı ilginç gelişmelere yakından baktık. 

Yolculuk ülkemizden başladı.

Paranın tüm dünyaya olan yolculuğu, Türkiye sınırları içinde yer alan ve bugün Manisa ilimizde bulunan Sardis bölgesinden başladı. Yolculuğu başlatanlar ise hepimizin bildiği gibi Lidyalılar oldu. Tüm dünyada kullanılan para birimlerinin güncel sayısı 170’den fazla. Ülkemizde Latin harfleri ile basılan ilk banknotun ise 1937 yılında yürürlüğe giren 5 lira olduğunu görüyoruz.

Swift, aslında Belçikalı bir şirket.

Swift, bugün özellikle finans sektöründe sıklıkla kullanılan bir kavram. Bu ifade temelde Belçika merkezli uluslararası para transferi şirketi Swift’in isminden geliyor. Selpak gibi. Zamanla bir şirketin ismi, o alandaki faaliyetin genel adı haline gelmiş.

Doları İngilizler keşfetti.

Günümüzde uluslararası para piyasalarının en önemli aktörlerinden olan Amerikan dolarını ilk kez İngiliz kolonileri keşfetti. 1600’lü yıllarda İngiliz koloniler, artan askeri maliyetleri karşılamak için dolar adlı para birimini basmaya başladı. Ve bu popüler para birimi hayatlarımıza girmiş oldu.

İlk büyük darphane İstanbul'da kuruldu.

İstanbul’da bulunan Darphane-i Amire, tarihteki ilk büyük darphane olarak kabul ediliyor. Günümüzde, Topkapı Sarayı Müzesi’nde Birinci Avlusu içerisinde yer alan yapı, Fatih Sultan Mehmet tarafından kuruldu. 

Pound, taklit edilmesi en zor paradır.

Özellikle son yıllarda teknolojinin de yardımıyla sahte paralar kolayca fark edilir hale geldi. Ancak tüm dünyada bu yasadışı faaliyetlerin son sürat devam ettiği de bir gerçek. Buna karşılık bazı para birimleri taklit noktasında dolandırıcıları oldukça zorlayabiliyor. Taklit edilmesi en zor para birimi olan pound, bu paraların başında geliyor.