Dünya Kupası geride kaldı. Bu kupa da acı tatlı hatıraları ile şimdiden hafızalarımızdaki yerini aldı. Ülke olarak Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nda yer alamasak da dünden bugüne futbol tarihimizde önemli başarılara imza attık. Gerek kulüpler gerekse de milli takımlar seviyesinde elde ettiğimiz bu başarılar göğsümüzü kabarttı, bizleri gururlandırdı. Gelin, bu katılamadığımız son dünya kupası olsun diyelim ve meşin yuvarlağın izinde ülke olarak elde ettiğimiz zaferlere hep birlikte yakından bakalım. 

Adsız tasarım - 1

Pesto soslu makarna

İtalyanlara göre dünyanın en iyi lezzetleri aynı zamanda en basit tariflerden doğuyor. Pesto soslu makarna, bu sözü doğrulayan lezzetlerden biri. Pesto sosunun sadece üç malzemesi bulunuyor: Fesleğen, zeytinyağı ve parmesan! Bu üç malzeme bir araya gelerek damaklarda enfes bir lezzet şöleni oluşturan pesto sosunu ortaya çıkarıyor. Bu sos, İtalya’da sadece makarnada değil aynı zamanda birçok çorba, salata ve et yemeğinde kullanılıyor. 

Adsız tasarım - 2

Kabak çiçeği soslu makarna

Ülkemizde özellikle Ege bölgesinde tüketilen ve dolması ile meşhur kabak çiçeği aynı zamanda İtalya’nın birçok bölgesinde sevilen bir sosun ana malzemesi. Krema ve kabak çiçeği ile yapılan bu sos, bahar döneminin en sevilen makarna soslarından biri. Kendine has ve eşsiz bir tadı olan bu makarnayı her yerde yemek mümkün değil. İtalya’nın sadece belirli bölgelerinde pişiriliyor. Ancak bu lezzeti kaçırmamak için ülkemizde de rahatlıkla bulunabilen kabak çiçeğini mevsiminde alarak makarnayı evde pişirmeyi deneyebilirsiniz.

Adsız tasarım - 3

Dört peynirli makarna

Makarna ve peynirin uyumu şahane, gerisi bahane! Dört peynirli makarna, birçok farklı yöreden peynirin uyumu ile pişirilen enfes bir tarif. Bu makarnanın içinde parmesan, gorgonzola, mozeralla ve pecorino peyniri bulunuyor. Her bölge bu peynirleri kendi yöresine göre değiştirebiliyor. Makarna haşlandıktan sonra, sıcak kremanın içinde eritilen peynirlerle buluşuyor. Bu makarnanın özellikle sıcak yenmesi tavsiye ediliyor.

Adsız tasarım - 4

Trüf mantarlı makarna

Trüf mantarı, meşe ağaçlarının köklerinde ve 5-20 cm toprağın altında yetişen çok özel bir mantar. Özellikle gurme şeflerin de kullanmayı çok sevdiği bu mantarın siyahı sadece Akdeniz bölgesinde yetişiyor. Siyah trüfün kendine has çok özel bir tadı ve kokusu bulunuyor. Öyle ki mantarı bulmak için burunları bu kokuya karşı hassas olan köpekler yetiştiriliyor. İşte böyle özel bir mantardan yine çok özel bir makarna sosu ortaya çıkıyor. Trüf mantarlı makarna, herkesin ömründe bir kere denemesi gereken makarna türlerinden biri.

Adsız tasarım - 5

Avakado soslu makarna

Klasik lezzetlerin yanı sıra günümüzde mutfakların birbirine evrilmesiyle yeni makarna sosları ortaya çıkıyor. Bu makarna soslarından biri de avakado ile yapılıyor. Avakado soslu makarna, özellikle hafif ve kremamsı tatları sevenler için harika bir seçenek. Bu sosu yapmak için mutfak robotunda çekilen olgun avokadolar, soğan ve limon suyu ile birleştiriliyor. Ortaya çıkan sos, haşlanan makarna ile buluşturuluyor.

 

Afiyet olsun!

İlginizi Çekebilir