Hepimiz fotoğraf çekmeyi ve çekilmeyi çok seviyoruz çünkü en mutlu anlarımızı ilk günkü gibi taze tutuyor. Fotoğraflar herkesin ilklerine, hayatımızın en güzel anlarına tanıklık ediyor. Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte de fotoğraf çekmek neredeyse herkesin hobisi haline geldi. Bu fotoğrafların çoğu amatör de olsa aslında her fotograf bir anı niteliğinde. Geçmişe baktığımızda da ilk fotoğraf Fransız mucit Joseph Nicephore Niepce tarafından 1814 yılında çekilmiş, yani fotoğrafın uzun bir tarihi var. 

Eğer siz de fotoğraf çekmeyi seviyor ve fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız gelin birlikte fotoğraf makinesi çeşitlerini inceleyelim.

1. Kompakt Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf makinesi çeşitleri arasında günümüzde en çok tercih edilen model Kompakt fotoğraf makinesidir. Kompakt makinelerde, makine programlanmış değerleri otomatik olarak kullanılır. Tasarımı daha küçük ve hafif olan makinelerdir. Küçük ve hafif olmaları nedeniyle günlük kullanıma uygundur ve yanınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Özellikleri otomatik olduğu için profesyonellik gerektirmez, bu yüzden daha çok bireysel kullanımlarda tercih edilir. Her an kullanıma hazır bir fotoğraf makinesi isteyenler için ideal bir seçimdir. Eğer fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız kompakt makineler ile hızlı ve pratik bir şekilde fotoğraflar çekebilirsiniz.  

2. DSLR Fotoğraf Makinesi

DSLR fotoğraf makineleri Kompakt makinelere göre daha profesyonel bir kullanım imkânı sağlar. Bu yüzden bu işi profesyonellikle yapanların tercihi DSLR makinelerdir. DSLR makinelerin en önemli özelliklerinden birisi lenslerinin değiştirilebilir olmasıdır. Sensör boyutları büyük olduğundan dolayı düşük ışık koşullarında bile kolaylıkla çekim yapabilirsiniz. İsterseniz DSLR makinelerde çekim değerlerini manuel olarak da ayarlayabilirsiniz. Bu makinelerin boyutları diğer makinelere göre büyük ve ağır olduğu için yanınızda mutlaka fotoğraf makinesi çantası da bulundurmanız gerekir. Fotoğrafçılık ile gönülden ilgileniyorsanız ve daha profesyonel fotoğraflar ortaya çıkarmak istiyorsanız DSLR fotoğraf makinelerini tercih edebilirsiniz. 

3. Aynasız Fotoğraf Makinesi

Aynasız fotoğraf makineleri, DSLR makinelerden ayna, vizör ve otomatik netleme açısından ayrışmaktadır. Aynasız fotoğraf makinesinde optik vizör yoktur, bunun yerine görüntü sensörü her zaman ışık alır. DSLR makineler “aynalı” olarak adlandırıldığı için bu fotoğraf makineler de “aynasız” olarak adlandırılmaktadır. DSLR kalitesinde fotoğraf çekimi yapmak istiyor ancak yanınızda ağır makine taşımak istemiyorsanız aynasız fotoğraf makinelerini tercih edebilirsiniz. Kompakt makineler gibi küçük ve hafif tasarıma sahip olduğu için yanınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Uzun gezilerinizde yanınızda hafif fakat profesyonel çekim yapan bir fotoğraf makinesi istiyorsanız aynasız fotoğraf makinelerini tercih edebilirsiniz.   

4. Polaroid Fotoğraf Makinesi

Polaroid fotoğraf makineleri de aslında birer kompakt makinelerdir. Bu makineleri diğer makinelerden ayıran en önemli özellik fotoğrafı anında şipşak basabilmesidir. Fotoğrafı anında basabildiği için yapıca biraz iridirler, fakat gövde yapısı, objektif, vizör ve deklanşör gibi özellikleriyle diğer makinelerle çok benzer yapıdadır. Polaroid fotoğraflar çoğaltılamaz, çektiğiniz fotoğraflar biriciktir. Aynı fotoğrafı bir daha çekemeyeceğimiz için de diğer fotoğraf makinelerinden ayrışıyor. Eğer Polaroid makinelere merakınız varsa bu makinelerle kolaylıkla fotoğraf çekip anında şipşaklayarak eşsiz fotoğraflara sahip olabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir