Gerek günlük hayatta gerekse iş dünyasında şık görünmenin ne denli önemli olduğu su götürmez bir gerçek. İlk izlenim oldukça değerli olduğu yaşamlarımızda, şıklığı yakalamanın yolu ise basit kurallardan geçiyor. Bu kolay uygulanabilir kuralları yaşamımıza entegre ederek minimal yani abartısız şıklığı yakalayabilirsiniz.

Hayatında yeni bir sayfa açmak isteyenler için doğal şıklığa giden yolu analiz ettik.

Bedeninize uygun giysiler alın.

İlk kural, bedeninize tam oturan giysiler almak. Ne büyük, ne de küçük. Zayıflarım, kilo alırım, seneye de giyerim demeden o gün vücudunuza en uygun kıyafetleri tercih edin. Bu sayede kıyafetler üzerinizde gerçek halleriyle durur, eğreti bir görüntü yaratmaz ve şıklığınıza katkı sağlar. Bedeninize artık uymayan kıyafetleri elden çıkarmayı da unutmayın.

Desensiz giysileri tercih edin.

Üzerinde farklı farklı desenlerin, yazıların veya görsellerin olduğu giysilerinizle vedalaşın. Bunun yerine desensiz, düz renklerden oluşan, sade kıyafetleri tercih etmeye gayret gösterin. Örneğin, rengarenk bir tshirt yerine düz beyaz veya siyah bir tshirt giyebilirsiniz. Veya taşlı bir kot yerine klasik bir kot tercih edebilirsiniz. Gelecek süreçte de desenli giysiler almamaya çalışın.

Abartı renklerden uzak durun.

Her şeyin abartısı zarar. Renklerin de öyle. Hayalinizdeki şıklığa ulaşmak istiyorsanız renk cümbüşüne veda etmeniz gerekecek. Giysilerinizi siyah, kahve, gri, mavi ve beyaz renklerde seçmeye gayret gösterin. Bu renkteki giysilerinizi her kıyafetle rahatlıkla giyebilirsiniz, sırıtmayacaktır. Bu renklerden şaşmamaya ve kendinizi abartı renk dünyasına kaptırmamaya dikkat edin.

Kişisel temizliğinizi önemseyin.

Minimal bir şıklık yakalayabilmeniz için sadece giyiminize dikkat etmeniz yetmez. Bunun için kişisel temizliğinize ve bakımınıza da özen göstermelisiniz. Düzenli olarak duş alın ve belirli aralıklarla saçlarınıza bakım yapın. Deodorant kullanımını ve düzenli tırnak kesimini ihmal etmeyin, her zaman güzel kokmaya gayret gösterin. Özetlemek gerekirse, kendinize gereken değeri verin ve özeni gösterin. Kazanan siz olacaksınız.

Vücut dilinize dikkat edin.

Kıyafetiniz ne olursa olsun her zaman dik durmaya ve özgüvenli görünmeye önem verin. Sürekli güler yüzlü olmaya ve konuşurken insanların gözünün içine bakmaya çalışın, içinizden konuşmaktan kaçının. Bunlar sadece görünüşünüze değil iletişiminize de katkı sağlayacak faydalı detaylar. İmkanınız varsa düzenli spor yapın, iyi beslenin ve vücudunuza iyi bakın. Moralinizi her zaman yüksek tutun, küçük şeylerin canınızı sıkmasına izin vermeyin.