Kurban Bayramı yaklaşırken hepimiz temizlik için kolları sıvadık. Üstelik bu temizlik, her hafta yaptığımız standart temizliklere pek benzemiyor. Çünkü bayram temizliği, zaman içerisinde kültürümüzde yerini almış ve bayram ile bağdaştırılan önemli bir rutin. Bunun öncelikli sebepleri arasında bayramlarda yapılan akraba ziyaretleri yer alıyor. Hepimiz bu ziyaretler için mutfaktan salona, birçok hazırlık içerisine giriyoruz. 

Bu bayramda da en güzel giysilerinizi giyip, temiz ve ferah bir eve uyanmanız için size bazı temizlik tüyolarımız var.

Adsız Kopyası

İşe camlardan başlamayın

Normalde temizliğe ilk camlar silinerek başlanır. Ancak bu sefer size camlarla değil evi süpürerek başlamanızı öneriyoruz. Çünkü yaz mevsiminde olduğumuz için evlerimizde camları sürekli açık kullanıyoruz. Bu nedenle eğer evimizi süpürüp silmeden camları temizlersek, rüzgâr evde bulunan tozları tekrar perdeler aracılığıyla camlarımıza taşıyabiliyor. Özellikle cam sildikten sonra oluşan tozlu görünüm ağırlıklı olarak, bu sıralamada yapılan hatalardan kaynaklanıyor. 

Adsız Kopyası

Perde temizliğini atlamayın

Evimizi sürüp sildik ve sıra geldi camlara! Peki ya camları örten perdeler ne olacak? Varlığı genelde unutulan perdeler, camlarımıza toz taşırlar. Aynı zamanda perdeler içerisinde toz ve aker bulundurur. Bu nedenle perde yıkamak, evimize ferahlık verir ve evimizin havasını tamamen değiştirir. Unutmamak gerekir ki perde yıkarken fazla deterjan kullanımından kaçınmalıyız. Evimiz temiz olsun derken alerjileri olabilecek küçük ve büyük ziyaretçilerimizi de unutmamalıyız.

Adsız Kopyası

Gereksiz eşyaları ayıklayın

Fazla eşyalarımızı ayırmak, temizliğin önemli bir parçası. Bu nedenle bayram temizliğimizi planlarken öncelikle fazla eşyaları ayırarak işe başlamalıyız. Evinizi fazla eşyalardan arındırmak hem temizliğinizi kolaylaştırır hem de yaşam alanınıza farklı bir hava katar. Ayrıca bu eşyaları ayırarak ihtiyaç sahiplerine dağıtabilir ve bayram öncesi başka insanların hayatlarına güzel dokunuşlar yapabilirsiniz. 

Adsız Kopyası

Fazla deterjandan kaçının

Temizlik için alışveriş yaparken evimizi kullanmadığımız birçok deterjanla doldurabiliyoruz. Ancak iyi temizliğin sırrı az deterjan kullanmaktan geçiyor. Her materyal için ayrı temizlik deterjanı kullanmak, temizliğimizi zorlaştırıyor ve sağlığımızı tehdit edebiliyor. Bu nedenle çok deterjan kullanmaktan kaçınmalı ve doğru malzemeyi seçmeliyiz. Böylece hem zamandan hem de bütçemizden tasarruf edebiliriz.

Adsız Kopyası

Dip ve köşelere dikkat edin

Ev temizliği yaparken bazı küçük detayları gözden kaçırabiliyoruz. Ancak bayram temizliğinde daha odaklı çalıştığımız için dip ve köşede kalan yerleri temizlemeye vakit ayırabiliyoruz. Bu yerlerin temizlenmesi, evimizi tahmin etmediğimiz kadar farklılaştırıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse; buzdolabımızın içi, koltukların arkasında kalan yerler, mobilyaların ulaşamadığımız alt bölümleri, koltuk kılıfları, kapılar, duvarlar, dolaplar, süs objelerimiz ve kitaplarımız gibi birçok alan, dip köşe temizliği yapılabilecek yerler arasında yer alıyor.