Bilginin her yere yayıldığı bu çağda artık okuldan öğrenilenlerle hem iş hayatında hem de günlük hayatta tatmin olmak zor. Her gün bilmemiz gereken yeni bir konu ortaya çıkıyor ve bunları öğrendiğimizde önceden zor gelen birçok şeyi başarabildiğimizi görüyoruz. Ama bilgiye ihtiyacımızla birlikte, ona ulaşma ve kendimizi geliştirme yöntemlerimiz de çoğalıyor. Gelin hep beraber, interneti akıllıca kullanarak kişisel gelişimimize katkıda bulunabileceğimiz yollara bakalım.

Videolar Eğitim Dolu

Eskiden sadece olduğumuz şehirlerde hangi konuların uzmanları varsa, ya da hangilerine ulaşabilirsek onların verdiği kurslara kayıt olur, bunun için de sınıfların kapasitesi kadar açılan kontenjanların boşalmasını beklemek zorunda kalırdık. Şimdi tek bir sefer kaydedilen kursların internette aynı anda milyonlar tarafından izlenebilmesi sayesinde Udemy, Skillshare ve Coursera gibi birçok büyüklü küçüklü platform konularında en iyilerin eğitimlerini yayınlıyor. Hem LinkedIn kendi platformunda ücretli ve ücretsiz birçok eğitim sunuyor, hem de konularında uzman olan eğitimciler bu tarz sosyal platformlarda bilgilerini doğrudan paylaşıyorlar.

Arayan Mutlaka Buluyor

Belirli bir konuyu öğrenmek için illa ki ücretli eğitim platformlarına üye olmak gerekmiyor. Yukarıda söylediğimiz gibi, birçok uzman temel bilgileri kendi hesaplarında paylaşıyor. Eğer herhangi bir alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, sosyal medyaya, arama motorlarına veya YouTube'a çekinmeden öğrenmek istediğiniz konu ile ilgili temel soruları yazabilirsiniz. Çünkü daha üst seviye eğitimler genelde ücretli olsa da birçok uzman bu platformlarda başlangıç seviyesinde anlatımlar yaparak ilgilenenleri konuya ısındırmaya çalışıyor. Bir konuya nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız, internette bunu sorduğunuzda karşına birçok rehber içerik çıkacak.

Birçok Webinar ve Topluluk Ücretsiz

Hangi konuda kişisel gelişimi amaçlarsanız amaçlayın, yalnız değilsiniz. Sizinle aynı konuya ilgi duyan ve sizinle aynı seviyede olan binlerce, hatta belki milyonlarca insan var. Bu insanlar sizin de kullandığınız sosyal platformlarda veya kendi içinde çevrimiçi buluşmalar düzenleyen kapalı ücretsiz topluluklarda bir araya geliyorlar ve birbirlerinin ilerlemesine katkıda bulunuyorlar. Siz de bir miktar aramadan sonra bu toplulukları keşfedip katılabilirsiniz. Bu topluluklar genelde konuya daha hakim kişiler tarafından kuruluyor ve yönetiliyor..

Her Konuda Uygulamalar Mevcut

Alacağınız herhangi bir eğitimi rahatlıkla yanınızda taşıyabilirsiniz. Zaten hemen bütün çevrimiçi eğitim platformlarının mobil uygulamaları var. Tabii ki aynısı video platformları ve sosyal medya için de geçerli. Ama bunların yanında, tamamen mobil eğitim için tasarlanmış ve konuları oyunlaştırarak öğreten uygulamalar mevcut. Gelişmek istediğiniz alanla ilgili mobil uygulama araması yapmaktan çekinmeyin. "Mobilde bunun da eğitimi olur muymuş" demeyin, çünkü büyük ihtimalle vardır.

Sesli İçerikler Zaman Kazandırıyor

Evden işe, işten eve trafikte oldukça zaman kaybediyoruz ve böyle anlarda bir şeyler okuyacak konforu pek bulamıyoruz. Sesli kitaplar ve podcast'ler tam bu noktada devreye giriyor. Dünya çapında saygı gören uzmanların yazdığı kitaplar veya seslendirdiği içerikler, kendinizi eğitmeye çalıştığınız alanda size temel bilgiler de verebilir, öğrendiğiniz konuların pekişmesine de yardımcı olabilir. Müzikten tabii ki vazgeçmeyin, ama yoldayken kişisel gelişim ve müziği bir araya getirmenin ne kadar keyifli olduğunu mutlaka keşfedin.

Yapay Zekâ Her Soruyu Cevaplıyor

Ve son olarak, yapay zekâ… Çok büyük miktarlarda bilgi dağarcığı ile eğitilen yapay zekâ uygulamaları, herhangi bir konuda kişisel gelişimi amaçlayan herkese son zamanlarda en önemli destek. Bu uygulamalar, birçok konuda doğrudan eğitim verme konusunda henüz %100 güvenilir olmasa da, hangi konuları öğrenmek istediğinizi söyleyip, yapay zekâdan size bir çalışma programı çıkarmasını isteyebilirsiniz. Böylece en azından öğrenmek istediğiniz konunun başlıklarını elde edebilir ve bunlara göre aramalar yapıp kaynaklar bularak adımlarınızı

kolaylaştırmış olursunuz. Daha ileri seviyede yapay zekâ kullanabiliyorsanız, kişisel hafıza oluşturulan bir uygulamaya metinleri topluca yükleyebilir, sorularınıza buna göre cevap vermesini de sağlayabilirsiniz.le.

İlginizi Çekebilir