Bugünün teknolojik gelişmeleriyle birlikte meslekler ve kariyerler hızla değişiyor. Yeni yetenekler önem kazanıyor ve bir nesil önce önemsenmeyen günlük yeteneklerle yeni kariyerlerin merkezine oturuyor. Gerek kendimiz için, gerek çocuklarımız için bu yetenekleri bilmek artık çok önemli. Bu yazımızda, 2020'lerde ve 30'larda başarılı olmak için hangi yeteneklerin vazgeçilmez hâle geldiğini inceleyeceğiz.

Veri Analizi

Verileri analiz etmek dışarıdan bakınca sadece matematik gibi görünebilir. Hatta yapay zekâ ile ilgilenenler için bu yetenek yakında otomatik olarak yapılabilecek bir iş mi acaba sorusuna da sebep olabilir. Ama analiz sadece verileri tablolara girmekten ibaret değil. Önemli olan, çok sayıda veriden anlamlı sonuçlara ulaşabilmek. Teknoloji geliştikçe artık çevremizdeki her araç bize yüksek miktarda veri sağlıyor. Veriler ne kadar artarsa, bunları toplamak ve anlamlı sonuçlara ulaşmak da o kadar önemli bir yetenek hâline geliyor. Özellikle de insan davranışlarına nasıl yansıyacağını düşünmek işin içine katıldığında, makineler asla yetenekli bir insanın yerini tutamıyor.

Adaptasyon

Her gün yeni bir teknoloji ve yeni bir uygulama ile tanışıyoruz, dünyanın birbirine daha da çok bağlı olduğu bir dünya ve yeni kültürlerle karşılaşma yaşıyoruz. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada tabii ki en önemli yeteneklerden biri de adaptasyon yeteneği oluyor. İş hayatında bir defa öğrendikleri ile bütün kariyerini geçirmek isteyenlerin tutunması artık çok zor. Meraklı, öğrenmeye açık ve karşısına daha önce bilmediği bir durum çıktığında hızlıca ayak uydurabilenler kariyerlerinde çok daha hızlı yükseliyor.

Bunu başarabilmek için de az sonra bahsedeceğimiz yetenek çok önemli.

Sistematik Düşünme

Yeni ve hızla gelişen dünyada büyük bir ağ içinde bilgiler akıyor ve yeni kariyerler bu bilgileri işleme üzerine kurulu. Önemli olan bu akışı görebilmek ve çözümleyebilecek stratejileri geliştirebilmek. İşte tam bu yüzden, sistematik düşünme yeteneği her şeyin merkezinde. Kendi yaptığımız işi diğer takım arkadaşlarımızın yaptıklarıyla bir arada düşünebilmek, onların gün içinde tamamlayacakları görevlerle bağlantılarını görebilmek bizim de daha verimli ve daha huzurlu çalışmamızı sağlıyor. Problemler illa ki olacak. Sistematik düşünebilme sayesinde bu problemleri çok daha hızlı tespit edip çözebiliyoruz. Bu da işimizin daha anlamlı olmasını ve kariyerimizde yükselmemizi kolaylaştırıyor.

Takım Çalışması

Az önce bahsettiğimiz gibi, artık çok büyük bir akışın içinde çalışıyoruz ve bu akışı doğru analiz etmemiz, değişen durumlara adapte olmamız ve buna göre sistematik düşünmemiz önemli. Tüm bunların doğal sonucu olarak da takım çalışmasına yatkınlık başka bir önemli yetenek olarak ortaya çıkıyor. Filmlerde dizilerde geleceğin yetenekli kodlamacıları bilgisayarlarının başında yalnız çalışıyor gibi görünseler de bir detayı gözden kaçırmamak lazım: Onlar da bilgisayarlarıyla onlarca başka yetenekli insana bağlı çalışıyorlar. 

İletişim

Takım çalışmasının bu kadar önemli olduğu kariyer ortamında, iletişim de işverenlerin ve insan kaynakları departmanlarının önem verdiği kriterlerden biri hâline geliyor. Şirketlerin hangi bölümünde çalışıyor olursak olalım, artık yaptığımız işleri şirketimizdeki ve şirket dışındaki insanlara anlatabilmemiz ve onlardan geri dönüş alabilmemiz hayatî önem taşıyor. Sonuçta değişen ortama uyum sağlayabilmemiz için de başka insanlarla iletişim yeteneğimiz kritik. İyi iletişim kuran çalışanların şirketlere ne kadar fayda sağladığını modern şirketler de yakından gözlemliyor ve artık işe alımlarını buna göre yapıyorlar.

Dijital Okuryazarlık

“Çağımızın hastalığı” sözünü çok duymuşuzdur. Eğer 2020’lerde bu sözü hak eden tek bir konu varsa, o da dezenformasyon. Bu konu sadece günlük hayatımızı değil, iş hayatımızı da etkiliyor. Gün geçmiyor ki bir konuda yanıltıcı bilgiler internet üzerinden yayılmasın ve insanların önüne düşmesin. İşte bu yüzden geleceğin başarılı çalışanlarını seçen insan kaynakları uzmanları, dijital kanallara hakim olan adaylara çok daha sıcak yaklaşıyorlar. Bu çalışanların hangi alanda uzmanlaşırlarsa uzmanlaşsınlar, departmanlarının dijital dönüşümüne katkı sağlayacaklarını biliyorlar.

 

Bu yazıda sizin için 2020’lerde ve 2030’larda altın değerinde olacak bazı profesyonel yetenekleri derlemeye çalıştık. Ama unutmayın en önemlisi, her zaman kendimizi geliştirmek. Çünkü her gün değişen bu yeni dünyada kariyerler de her gün değişecek. 

İlginizi Çekebilir