Çevre, insanlığın en önemli sınavlarından. Onu korumakla, yaşatmakla ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmakla yükümlüyüz. Ancak baktığımız zaman bu sınavın en basit aşamalarında bile ciddi zorluklar yaşadığımızı görüyoruz. Yaptığımız küçük yanlışlar, doğanın ömründen senelerin eksilmesine neden oluyor. 

Bu hatalardan bazılarını yeni blog içeriğimizde ele aldık. İçeriğimizin, okuyan herkeste önemli farkındalıklar yaratmasını dilyoruz.

Kapsül kahve kullanımı

Kahve konulan küçük haznelere sahip cihazlar, tüm dünyada çok popüler olsa da çevremiz için oldukça zararlı. Bu haznelerin yapısında farklı tür maddeler bulunuyor ve bu maddeler doğada çözünmüyor. Ayrıca bu cihazlar, doğayı ciddi anlamda kirletiyor. Bu konuda çözüm olarak doğada çözülebilen ve tekrar kullanım özelliği olan markaları tercih edebilir veya filtre kahve makinelerini kullanabilirsiniz.

Sıvı sabun tercihimiz

Neredeyse hepimizin evinde bulunan sıvı sabunlar, temizlik konusunda iyi bir tercih değil. Bu sabunların üretimleri esnasında 5 kat daha fazla enerji harcanıyor. Ayrıca sıvı sabunlar, katı sabunlara göre çok daha fazla ambalaj içeriyor. Bunların yanı sıra sıvı sabun kullanmak, katı sabuna göre daha fazla sabun tüketimi anlamına geliyor. Tüm bunlar vücudumuzun kimyasalla daha fazla temas etmesine neden oluyor. Bunun yerine katı sabun kullanarak hem kendi sağlığımızı hem de çevreyi koruyabiliriz.

Tek kullanımlık jiletler

Tek kullanımlık jilet demek, çok sayıda plastik demek. Bu plastik parçalar ise ağırlıklı olarak geri dönüşümü mümkün olmayan malzemeden oluşuyor. Ayrıca bu ürünlerle tıraş olmanız, çok fazla su harcamanıza neden olur. Tüm bunlar ışığında jiletler yerine tıraş makinelerini tercih etmeniz çok daha faydalı bir hareket olacaktır.

Yağların lavaboya dökülmesi

Küçük bir hatırlatma. Atık yağları hiçbir zaman lavaboya dökmemelisiniz. Bu son derece zararlıdır. Çünkü hem evinizin su tesisatını tıkayabilir hem de doğaya ciddi zararlar verebilirsiniz. Bunun yerine atık yağları evinizde bir şişede saklayın ve onların geri dönüşümüne odaklanın. Bu konuda biraz araştırma yapmanız faydalı olabilir.

Çöpe giden ambalaj kâğıtları

Maalesef aldığımız hediyelerde bulunan ambalaj kâğıtları, içerdikleri plastik parçalar nedeniyle büyük oranda geri dönüştürülemiyor. Bu yüzden onları çöpe atmak yerine tekrar tekrar kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu doğrultuda ambalaj kâğıtlarıyla çekmecelerinizin tabanlarını kaplayabilir, okul defterlerini sarabilir veya diğer hediyeleri süsleyebilirsiniz