Spor yapmanın hem sağlık hem de ruhsal açıdan birçok faydası bulunuyor. Araştırma sonuçlarına göre spor yapan insanlar daha mutlu. Siz de yaşam kalitenizi yükseltmek istiyor ve hayatın stresinden biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız sporu bir rutin häline getirebilirsiniz. Evde olduğumuz bu günlerde özelikle boş vakitlerimizi spor yaparak değerlendirirsek, kendimizi daha iyi hissetmek mümkün. 

Biz de daha konforlu spor yapabilmeniz için evde kullanabileceğiniz spor ekipmanlorını sizin için derledik, gelin birlikte inceleyelim.

1. Pilates Matı

Evde spor yaparken ihtiyacınız olan en önemli eşyaların başında pilates matı geliyor. Çünkü pilates matı spor yaparken size rahat ve verimli bir antrenman deneyimi sunar. İdeal kalınlıkta ve yumuşaklıkta seçeceğiniz mat sırtüstü ve yüzüstü pozisyonlarda rahat bir şekilde spor yapmanızı sağlar. Pürüzsüz yüzeye sahip olan pilates matları ile de hareketlerinizi kayma riski olmadan kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer evde spor yapmaya başlıyorsanız spor matınızı yanınızda bulundurmayı unutmayın. 

2. Rahat Kıyafetler

Spor yaparken doğru kıyafet seçmeniz hem sizi rahat ettirir hem de egzersiz performansınızı yükseltir. Evde spor yapacağınız için kalın kıyafetler seçmek yerine daha ince kıyafetler seçebilirsiniz. Ayağınıza takılacak veya hareketlerinizi engelleyecek kadar bol giyinmemek iyi bir tercih olacaktır, eğer dar bir kıyafet seçiyorsanız da içinde rahat bir şekilde hareket edebileceğiniz darlıkta seçmeniz gereklidir. Yani doğru seçtiğiniz spor kıyafeti sizi daha enerjik hissettirecektir. Konforlu bir şekilde spor yapmak istiyorsanız tercihiniz mutlaka rahat kıyafetlerden yana olsun. 

3. Spor Ayakkabı

Hem günlük hayatımızda hem de spor yaparken uygun ayakkabı seçimi sağlığımız için çok önemlidir. Çünkü yanlış bir ayakkabı seçimi ile saatlerce spor yapmak bel ve boyun ağrılarına zemin hazırlar. Seçtiğiniz ayakkabı ne dar ne de bol, ayağınızı kavrayan ve içinde rahat ettiğiniz bir spor ayakkabısı olmalıdır. Özellikle bağcık bölümünün uzun olmamasına dikkat edin, çünkü spor yaparken hareket hâlinde olduğunuz için çözülen bir bağcık hareketlerinizi engeller ve performansınızı düşürür. Bu yüzden kısa bağcıklı veya bağcıksız ayakkabı seçimi sizin için doğru bir tercih olacaktır. 

4. Spor Bisikleti

Evde düzenli bir spor rutini oluşturmaya karar verdiyseniz kullanımı oldukça kolay olan spor bisikletine de bir şans verebilirsiniz. Yağ yakımı için oldukça etkili bir spor aletidir. Spor bisikleti bacak, karın ve sırt kaslarınızın birlikte çalışmasını sağlar. Böylelikle daha verimli bir çalışma düzeni sağlamış olursunuz. Özellikle spor yapmaktan çabuk sıkılanlardansanız bilgisayar veya televizyon karşısında sevdiğiniz şeyleri izleyerek spor bisikleti ile evde kolaylıkla spor yapabilirsiniz. 

Adsız Kopyası

5. Koşu Bandı

Eğer koşu antrenmanları yapmayı seviyorsanız evde bir koşu bandına da yer açmanız iyi olacaktır. Koşu bandı ile ısınma amaçlı düşük tempolu koşular da yapabilirsiniz. Fakat yüksek tempolu koşular yapmak istiyorsanız da koşma hızınızı  kademeli olarak artırabilirsiniz. Yürüyerek veya koşarak spor yapmak istiyor fakat hava koşullarından dolayı dışarı çıkamıyorsanız koşu bandı ile kolaylıkla evde sporunuzu yapabilirsiniz. Koşu bandı ile hedeflerinize kolayca ulaşabilir, yağ yakıp kas kitlenizi artırarak kolayca hedeflerinize ulaşabilirsiniz.