İnsanlığın elektrikli araç teknolojisine olan ilgisi ve ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu teknoloji sayesinde petrole olan bağımlılığımızın ve dolayısıyla karbon ayak izimizin önemli oranda azalması bekleniyor. Gerçekler bu şekilde olsa da bu faydalı teknolojiye karşı çeşitli önyargılar da bulunuyor. 

Ağırlıklı olarak bilgi eksikliğinden kaynaklanan ve doğru zannedilen bu yanlışları sizin için derledik.

Fiyatları çok pahalı.

Bu bilgi, elektrikli araçların hayatlarımıza girdiği ilk yıllar için doğru olabilirdi. Ancak geldiğimiz noktada artık daha makul fiyatlarla elektrikli araç sahibi olmak mümkün. Bu araçların fiyatları, yeni modellerin çıkmasıyla her geçen yıl düşüyor. Satın alınabilirlikleri de aynı oranda kolaylaşıyor.

Ulaştıkları hızlar düşük.

Elektrikli araçlar, 0-100 kilometre hız aralığındaki, kendileriyle benzer segmentten olan araçların neredeyse tamamından çok daha hızlıdır. Bu araçlarda hiçbir gecikme olmaz ve gaza bastığınızda hemen tepki alırsınız. Özetle, bu yeni nesil araçların yavaş olduklarını iddia etmek son derece yanlıştır.

Uzun yol yapamazlar.

Yine geçmiş dönem için doğru ancak günümüz için yanlış bir bilgi. Bugünün elektrikli araçları, 500 kilometre menzile kadar yolculuk yapabiliyor. Bunda, gelişmiş yazılımların ve güçlendirilen bataryaların önemli oranda etkisi oldu. Bu araçlara ait menzilin, yakın zamanda çok daha artması bekleniyor.

Son derece tehlikeliler.

Elektrikli araçların bataryaları, genellikle aracın tam altında, yatay bir şekilde yer alıyor. Özel koruma programları, çarpışma ve benzeri durumlarda bu araçlardaki tüm bağlantıların kesilmesini sağlıyor. Bu durum, tehlikeli anların yaşanmasını önlüyor.

Bakımları çok masraflı.

Sanılanın aksine elektrikli araçların bakımı pahalı değildir. Bazı elektrikli araç firmaları, pil kirası gibi ücretler talep edebiliyor. Ancak sektörün genelinde bu tarz ücretler bulunmuyor. Aksine firmalar tam garanti ve bakım desteği sunuyor. Bazı küçük bakımların fiyatları ise geleneksel araçlarda olduğu gibi oldukça makul seviyelerde.