Kış mevsimi, kuzey yarıküre için en soğuk, güney yarıküre için ise en sıcak günlerin gelişi demek. Ülkemizde huzur dolu karlı manzaralar, kızartılan kestaneler ve kardan adamlarla anılan bu aylar, dünya genelinde de birbirinden renkli ve eğlenceli geleneklerle karşılanıyor. Bu yazımızda, İran'ın besleyici "en uzun gece" kutlamalarından Asya ülkelerinin ünlü ışıl ışıl fenerlerine, kışı kutlamak için gerçekleştirilen ilginç gelenekleri inceliyoruz.

İzlanda - Yule Lads

İzlanda'da bildiğiniz gibi soğuk havası ve kışları ile ünlü. Bu soğuk kışlarda çocukları uzun süre oyalayacak bir gelenek bulmak da İzlandalılara düşmüş. Ada halkının kış efsanesinin baş rollerinde Yule Lads denen ve her biri farklı karaktere sahip varlıklar var. Yule Lads'ın, Aralık ayının her günü bir diğerini hatırlatan geleneksel şarkılar eşliğinde evlere geldiğine ve uslu duran çocuklara hediyeler verdiğine inanılıyor. Böylece İzlandalı çocuklara da bu sıkıcı günlerde hem şarkılar hem de uslu durmak için hediyeler verilmiş oluyor.

Çin - Kış Fenerleri

Fotoğraflarına mutlaka rastlamışsınızdır, Çin'de kışın gelişini kutlamak için düzenlenen Kış Feneri Festivali, büyüleyici ışık gösterileriyle ünlü. Gökyüzüne bırakılan fenerlerin yanı sıra, rengarenk ışıklar sokakları aydınlatırken geleneksel figürlerle beraber hayvan temalarını da içeriyor. Bu etkinlik, coşku dolu kalabalıkların bir araya gelmesine ve kışın karanlığını aydınlatan göz kamaştırıcı bir şölenin yaşanmasına vesile oluyor.

Filipinler - Dev Fenerler

Çin'de olduğu gibi Filipinler'de de ışıklar ve fenerler kutlamalarda önemli bir yer tutuyor. Kışın gelişini "aydınlatmayı" amaçlayan "Dev Fener Festivali" Filipinler'de büyüleyici görüntüler oluşturuyor. Renkli ve devasa fenerler, gökyüzünü süslüyor ve bu görsel şölen, insanların bir araya gelmesini sağlıyor. Geleneksel Filipin dansları ve müzikleri, bu etkinliği daha da özel hale getiriyor.

İran - Yalda Sofrası

İran'da, kış gelenekleri arasında öne çıkan Yalda Sofrası, kış gündönümünü meyveler, kuruyemişler ve geleneksel içeceklerle kutluyor. Bu özel günde, aile bireyleri bir araya gelip birlikte yemek yiyerek mutlu anlar paylaşıyor. Kırmızı renk, Yalda Sofrası için önemli. Sofrada genellikle kırmızı meyveler ve özel yemekler tercih ediliyor. Yalda, kışın uzun ve karanlık günlerinde bir araya gelerek sıcaklığı ve aydınlığı paylaşmanın sembolü.

İtalya - La Befana

İtalya'da, kışın başında kutlanan La Befana, bir peri kadınının çocuklara hediyeler getirmesi etrafında dönüyor. Bu gelenek, İtalyan ailelerini bir araya getirirken sokaklarda renkli geçitlere de sahne oluyor. Tıpkı İzlanda'da olduğu gibi çocuklara hediyeler veriliyor. Benzer bir gelenek de Hollanda'da, geleneksel kıyafetlerle yine çocuklara hediyeler dağıtan Sinterklaas karakteri üzerinden gerçekleştiriliyor.

Finlandiya - Kış Saunası

Birçok Avrupa ülkesinden farklı bir gelenekle Finlandiya'da karşılaşıyoruz. Kışın dondurucu soğuklarına karşı Finlandiyalılar, kışın buzlu göl veya denizde bir delik açıp kendilerini dondurucu sulara bıraktıktan sonra sıcak saunaya giriyorlar. Bu ritüel, hem bedeni canlandırmayı, hem de kışın getirdiği soğukla baş etmeyi amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir