Teknoloji, her sektörde olduğu gibi ulaşım sektöründe de önemli değişimler yarattı. Ancak sarı taksi gibi vazgeçemediğimiz, geleneksel ulaşım seçenekleri hala bizimle. Dünyanın her yerinde karşımıza çıkan bu taksiler, nitelik olarak farklılık göstermeseler de tarz olarak ciddi anlamda farklılaşabiliyor. 

Karşınızda atlı taksilerden, tek tekerli taksilere kadar dünyanın farklı coğrafyalanndan sıra dışı taksi manzaraları!

İstanbul: Sarı Taksi

Taksi denince akla ilk olarak sarı taksiler geliyor. Mesleğin yadigârı sarı taksiler, bugün neredeyse her dünya kentinde müşterilere hizmet veriyor. Bu taksilerle özdeşleşmiş şehirlerin başında ise İstanbul ve New York geliyor. Güzel şehrimiz İstanbul’da sarı taksilerden bolca görmek mümkün. İstanbul’da taksiler; otobüs, metro, marmaray ve vapur gibi ulaşım araçlarına alternatif olarak ulaşımda önemli roller üstleniyor.

Viyana: Fiaker

Viyana’nın ünlü atlı taksisi Fiaker, şehrin en önemli kültürel öğeleri arasında yer alıyor. Geçmişi 1963 yılına kadar uzanan bu taksiler, günümüzde ağırlıklı olarak düğünler ve törenler için kullanılıyor. Bunun yanı sıra atlı taksiler, şehri ziyaret eden turistlere unutulmaz, otantik bir deneyim sunuyor. Viyana’ya yolunuz düşerse bu ilginç taksileri denemenizi öneririz.

Yeni Delhi: Çekçek

Hindistan’ın meşhur taksilerini filmlerde mutlaka görmüşsünüzdür. Çekçek adı verilen bu taksiler, üç küçük tekerleğe sahip ve maksimum 2 yolcu taşıyabiliyor. Çekçekler, Hindistan sokaklarında nispeten lüks sayılabilecek yolculuklarda kullanılıyor. Bu taksiler, yolculara çoğu zaman ilginç ve keyifli anlar yaşatıyor. Onları izlemesi bile oldukça eğlenceli.

Thai: Tuk-Tuk

Tuk-Tuk, başta Bangkok olmak üzere trafik yoğunluğunun yüksek olduğu çok sayıda Tayland şehrinde son derece popüler olan bir ulaşım aracı. Tıpkı Hindistan’da gördüğümüz Çekçek gibi üç tekerlekli olan Tuk-Tuk’lar, otomatik Çekçek olarak da adlandırılıyor. Gelecekte Tayland’a yolculuk planlarınız varsa bu ilginç aracı denenecekler listenize ekleyebilirsiniz.

Londra: Siyah Taksi

Londra’da görmeye alışık olduğumuz ikonik siyah taksilerin geçmişi, 1600’lü yıllara kadar uzanıyor. Ada ülkesinin önemli kültürel parçalarından biri olan bu taksiler, bugün dünyanın en iyi taksileri arasında gösteriliyor. Ve elbette en havalılardan biri. Bizim gibi sarı taksilere alışık olanlar için bu siyah taksiler oldukça farklı bir dünya.