Yaz aylarının sonuna geliyoruz. Hava ısısını yavaşça düşürmeye başlıyor ve doğa gezisi yapmak için yılın en güzel dönemi olan sonbahar yaklaşıyor! Üstelik bu gezi için büyük bütçeler ayırmamıza gerek yok. Kamp malzemelerimizi alıyoruz, bavulumuzu hazırlayıp, yola koyuluyoruz. 

Hangi rotaları takip edeceğinizi de biz size söylüyoruz! İşte ülkemizde doğa ile iç içe olabileceğiniz gezi rotaları...

Adsız Kopyası

Acarlar Longozu

İstanbul’a yakın mesafede bulunan Acarlar Longozu, Sakarya’nın Karasu ilçesinde yer alıyor. Acarlar, Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longozu. Manzara, daha longoza varmadan üzerinden geçtiğiniz dağ yolu ile başlıyor. Yemyeşil ağaçları ve üstünde nilüferlerin yüzdüğü gölüyle size eşsiz bir konum sunan Acarlar Longozu, kamp severlerin şehre en yakın duraklarından biri. Longozun etrafında yürüyüş alanlarının yanı sıra kamp yapılabilecek bir tesis de yer alıyor. Dileyen ziyaretçiler, tesiste bulunan bungalov evlerde konaklayabiliyor ya da tesis dışında kamp yapabiliyor.

Adsız Kopyası

Kabak Koyu

Kabak Koyu, Fethiye’nin Faralya Köyü içerisinde bulunuyor. Bölge, mavi bayraklı bir denize sahip. 1987 yılında keşfedilen bu koy, doğal sit alanı olarak geçiyor. Koya, köy içinden engebeli bir yol ile ulaşılabiliyor. Ancak bu yolun sonunda sizi yeşili ve mavisiyle harika bir manzara bekliyor. Köy içerisinde ve koy kenarlarında konaklama yerleri bulunuyor. Ayrıca kamp yapacaklar için ormanın içinde tamamen ücretsiz bir konaklama seçeneği de mevcut.

Adsız Kopyası

Akgöl

Akgöl, filmlerden çıkmış görüntüsüyle Sinop’un saklı güzelliklerinden biri. Etrafı dağlarla çevrili göl, ufak iskelesi ve eşsiz manzarasıyla doğa severler için harika bir konuma sahip. Göl, Sinop’un Ayancık ilçesinde bulunuyor. Gölün etrafı köknar ağaçları ile çevrili. Genellikle günübirlik piknik yapılan bölgenin aynı zamanda kamp yapmak için de çok uygun bir alanı bulunuyor. Gölde kamp ve piknik yapmanın yanı sıra yabani hayvan gözlemciliği ve balık tutma gibi etkinlikler de yapılıyor.

Adsız Kopyası

Uçmakdere

Uçmakdere, Trakya’da bulunan bir sahil kıyısı. Bölge, İstanbul’a olan yakın konumu nedeniyle en çok tercih edilen kamp noktalarından biri. Ganos Dağları’na kıyı olan Uçmakdere, yamaç paraşütü yapmak isteyenler için de güzel bir destinasyon. Bölge, güneşin batışını ve doğuşunu seyretmek için harika bir manzaraya sahip. Uçmakdere ziyaretinizden sonra aynı ilçede bulunan mavi bayraklı Şarköy Sahili’ni gezebilir, Tekirdağ’ın doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Adsız Kopyası

Korsan Koyu

Korsan Koyu, Antalya Karaöz Mavikent içinde yer alan ve son dönemlerde isminden oldukça söz ettiren harika bir koy. Korsan Koyu; dalgasız, turkuaz rengindeki bir denize ve iki tepe arasında kalan şirin bir sahile sahip. Bu sahilde küçük bir mağara da bulunuyor. Bölge, antik çağlarda bir korsan kralı olan Zeniketes’in eline geçtiği için Korsan Koyu olarak adlandırılıyor. Bu koy, yeşili ve deniziyle birlikte doğa severler için harika bir konuma sahip..

Adsız Kopyası

İğneada

İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir belde. Bölgenin 22 kilometre uzunluğunda harika bir sahil şeridi bulunuyor. Büyükşehirlere yakın olan bölgede aynı zamanda çok özel bir longoz ormanı yer alıyor. Ülkemizin en büyük longoz ormanlarından olan İğneada Longoz Ormanları, bölgenin en popüler noktalarından biri. Bölgede kamp, fotoğraf çekimi, kuş gözlemi, orman ve dağ sporları, trekking, doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemi, deniz turizmi, kano turu ve piknik gibi keyifli pek çok aktiviteyi yapmak mümkün.