Sosyal medya artık hayatlarımızın önemli bir parçası haline geldi. We Are Social verilerine göre bugün Türkiye nüfusunun %54'ü aktif sosyal medya kullanıcısı ve bu oran her geçen gün artıyor. Bu durum hareketli bir sosyal medya ortamı yaratırken aynı zamanda dijital dünyayı dolandırıcılar için ilgi çekici hale getiriyor.

Sosyal mecraların keyfini çıkarırken tuzaklardan korunmanızı sağlayacak önemli önerileri bir araya getirdik.

İpuçlarını izleyin.

Sosyal medya dolandırıcılığı nispeten yeni bir durum. Ancak bu tür vakaların ayırt edici nitelikleri bu dolandırıcılık türünde de karşımıza çıkıyor. Örneğin, sosyal kanallardan aldığınız mesajlarda dil bilgisi hataları arayarak mesajlarda art niyet olup olmadığını biraz olsun anlayabilirsiniz. Veya kişisel bilgilerinizi isteyen ödül mesajları size bu konuda bir fikir verebilir. Ödül ne olursa olsun kişisel bilgilerinizi asla kimseyle paylaşmamanız gerektiğini unutmayın. 

Mantığınızı esas alın.

Dolandırıcıların, işlerini kolaylaştırmak için sosyal medya platformlarını bir araç olarak kullandıklarını unutmayın. Bu, size gelen mesajda ne yazılırsa yazsın veya ne görmüş olursanız olun geçerlidir. Aksine inanmak ne kadar cezbedici olsa da katılmadığınız bir yarışmayı kazanamayacağınızı bilmelisiniz.

Teknolojiden faydalanın.

Sosyal mecralar, kullanıcılara güvenliklerini sağlamaları için çok sayıda teknoloji sunmaktadır. Bunlar arasında çift taraflı doğrulama, parmak izi okuma ve yüz tanıma gibi oldukça faydalı teknolojiler yer alıyor. Bu teknolojileri kullanarak dijital dünyada güvenliğinizi artırabilir ve içiniz rahat bir şekilde sosyalleşebilirsiniz.

Durumu bildirin.

Bir dolandırıcılık vakasıyla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumu hemen söz konusu sosyal medya platformuna ve polise bildirin. Ardından sürecin takipçisi olun ve yakınlarınızı, yaşadığınız bu olay hakkında uyarın. Sizinle paylaştığımız ipuçlarından faydalanarak sosyal medya kullanımınızı hem keyifli hem de güvenli hale getirebilirsiniz.