Paramızı doğru yöntemlerle idare etmek her zaman önemliydi. Şu sıralar ise bu konu birçoğumuz için daha elzem olmuş durumda. Tüm dünyada pandeminin yarattığı ekonomik belirsizlikler, sahip olduğumuz paranın değerini bir kat daha arttırdı.

Bu doğrultuda cebinize katkı sağlayacak para yönetimi önerileri hazırladık! Hepsinin sizlere katkı sağlamasını diliyoruz.

1. Haftalık bütçelere merhaba.

Toplu para, harcanmaya çok müsaittir. Kısa süre içerisinde bu paranın tamamını kolaylıkla tüketebilirsiniz. Paranızı haftalık bir bütçe planlamasıyla kullanırsanız yani kendiniz için periyodik bir harcama sınırı oluşturursanız gereksiz harcamaların önüne geçerek paranızı cebinizde tuttuğunuzu göreceksiniz. Bu noktada haftalık bir planlama size zor gelirse aylık planlamayı da deneyebilirsiniz. Ancak bir bütçe planlamanızın olması size kesinlikle katkı sağlayacaktır.nız.

2. Planlı alışveriş candır.

Rastgele yapılan, faydası az, gideri çok alışverişler bütçenize zarar verir. Bunun yerine planlı ve mantıklı alışverişler yapmayı tercih edin. Alışverişlerinizi ihtiyaç listeniz doğrultusunda yaparken, gereksiz harcamalardan uzak durun. Ayağınızı yorganınıza göre uzatarak sadece ihtiyacınız olanı almaya ve bütçenizi korumaya gayret gösterin.

3. Hepimiz birer aşçıyız.

İçinizdeki aşçıyı ortaya çıkarın. Bu sayede hem bütçenizi koruyabilir hem de dışarıdan yemek söyleyerek kaynağı kimi zaman belli olmayan yiyeceklerden sağlığınız adına uzak durabilirsiniz. Evde yemek yapmanın, bütçenize olan olumlu etkisini kısa süre içerisinde fark edeceksiniz. Ve bu faydalı deneyimi bir alışkanlık haline getirmeye karar vereceksiniz. Haydi, pişsin yemekler!aktır.

4. Evdekiler bize yeter.

Farkında değiliz ama hepimiz evlerimizde yıllardır mini bir giyim mağazası oluşturmuş durumdayız. Bu gerçekle yüzleşip yeni alışverişler yerine evdeki kıyafetlerimizi kullanmamız bütçemize önemli oranda katkı sağlayacaktır. Bu sayede gereksiz ve ihtiyacınız olmayan harcamalarınızın önüne geçebilirsiniz. Paranız cebinizde kalmış olur...

5. Yaşasın sürdürülebilir ürünler.

Sürdürülebilir yaşam, sadece finansal anlamda değil yaşadığımız dünyanın geleceği için de benimsememiz gereken bir yaşam türü. Özellikle karantina döneminde önemini bir kez daha kavradığımız bu yaşam tarzı doğrultusunda cam şişe, bez çanta ve yıkanabilir pamuklu temizleme bezi gibi sürdürülebilir ürünleri kullanarak hem bütçemizi hem de doğayı koruyabiliriz.   r.