Sıcak havanın etkisiyle hepimiz hafif yiyeceklere yöneldik. Ancak tatlımızdan da vazgeçemiyoruz. Özellikle yaz meyveleri içeren tatlılar, bu ara sohbetlerimizin en güzel eşlikçisi. Hem ne demiş atalarımız: Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım!  Tabii bu tatlıları tüketirken sağlığımızın olumsuz etkilenmemesi için ölçülü olmaya da dikkat edelim.

Sizin için sıcak havalarda tüketebileceğiniz, yaz meyveleri içeren hafif tatlıları derledik.

Adsız Kopyası

Kupta Çilek

Yazın en sevilen meyvesi olan çilek, etkili bir antioksidan. Üstelik çilek yemek, stresi azaltıyor ve insanı sakinleştiriyor. Durum böyle olunca bu yaz kupta çilek yemeden olmaz dedik! Çilek ve muhallebinin bir araya gelerek hem damaklara hem de gözlere şölen yaşatan kupta çileği, yaz bitmeden mutlaka tatmalısınız.

Adsız Kopyası

Sorbe

Fransız tatlısı olan sorbe, aslında meyvelerin şerbet haline getirilip dondurulmasıyla ortaya çıkıyor. Sorbe, dondurmadan farklı olarak süt içermiyor ve sadece meyvenin suyuyla yapılıyor. Böğürtlen, frambuaz, limon ve çilek gibi yaz meyveleri sorbede en sık kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Özellikle yaz mevsiminde içinizi ferahlatacak olan sorbe, süt ürünü tüketmeyenler için de harika bir tatlı alternatifi!

Adsız Kopyası

Tartolet

Tartolet, minik ve tadımlık turtalara verilen bir isim. Aslında Türkçe çevirisiyle tam olarak turtacık anlamına geliyor. Kase şeklindeki turta hamuru üzerine krema konarak yapılan tartoletlerde genellikle yaz meyveleri tercih ediliyor. Küçük olması sebebiyle rahatça tüketebileceğiniz tartoletler, bu yaz favori tatlınız olmaya aday!

Adsız Kopyası

Sütlaç

Sütlü aş anlamına gelen sütlaç, Türk mutfağının vazgeçilmez tatlılarından biri. Süt, şeker ve pirincin bir araya gelerek oluşturduğu bu lezzet, çocuktan yetişkine birçok kişinin sevdiği tatlılar arasında yer alıyor. Batı ve Kuzey Avrupa mutfaklarında da bulunan sütlaç, İskandinavya’da tarçın sosu, kavrulmuş badem ve şekerleme kronatları ile servis ediliyor. Aynı zamanda isteğe göre sütlacın içine limon kabuğu da eklenerek tatlının lezzeti artırılabiliyor.

Adsız Kopyası

Şeftalili Turta

Şeftali, turta denince ilk akla gelen meyvelerden biri. Fransız mutfağından İtalyan mutfağına kadar farklı tariflere sahip olan şeftalili turta; turta hamuru, iç harcı ve şeftalinin bir araya gelip fırında pişirilmesiyle ortaya çıkıyor. Turta, piştikten sonra bir gün dolapta bekletiliyor ve soğuk olarak servis ediliyor. Özellikle yaz aylarında hazırlanan şeftalili turtanın iç ferahlatan, eşsiz bir lezzeti bulunuyor.

Adsız Kopyası

Mangolu Jöleli Muhallebi

Mangolu Jöleli Muhallebi, aslında Asya mutfağına ait bir tatlı. Bu tatlı; muhallebinin, mango suyundan yapılan jöle ve şekerle birleşmesiyle ortaya çıkıyor. Tatlı, servis edilirken üzerine taze ve olgun mangolar ekleniyor. Soğuk olarak tüketilen bu tatlının ana malzemesi olan mango, Hindistan ve diğer Asya ülkelerinde çokça tüketilen bir meyve. Mango; ferah ve tropikal lezzetiyle ülkemizde de son yıllarda popüler hale geldi.