Teknoloji artık hayatımızın vazgeçilemez bir parçası. Hayatımızın günlük akışında yaptığımız her iş için elektronik cihazlar kullanabiliyoruz. 20-30 sene öncesine kadar ihtiyacımız olduğundan haberdar bile olmadığımız bir sürü cihaz bugün cebimizde, çantamızda, bedenizimizde, evlerimizde yani hayatımızın her alanında hayatımızı kolaylaştırmak için var.

Gelin, son dönemde çıkan, hayatımıza girdiği anda yanımızdan eksik etmeyeceğimiz cihazlara bir göz atalım.

Bluetooth Kulaklıklar

Listemizin ilk sırasında, yanımızdan hiçbir zaman ayırmadığımız kulaklıklar var. Yakın dönemde kulak içi boyutlardaki modellerini sıkça görmeye başladığımız bluetooth kulaklıklar, artık gün boyu dinleyebileceğimiz kadar şarj süresiyle hem kablo derdinden kurtarıyor hem de keyifli bir müzik ve konuşma deneyimi sunuyor. Bluetooth kulaklıklara ucuzdan pahalıya geniş bir fiyat aralığında edinmek mümkün.

Akıllı Saatler

Yaklaşık 200 yıl önce hayatımıza giren ve cep telefonlarının gelişine kadar hayatımızın vazgeçilmez bir aksesuarı olan kol saatleri, son dönemde çıkmaya başlayan akıllı modelleriyle tekrar hayatımıza girdi. Telefonlarla senkronize bir şekilde çalışan akıllı saatler, vücut fonksiyonlarını ve adımları ölçebilmek gibi özellikleri sayesinde sağlığına dikkat eden ve spor yapanlar için önemli bir cihaz haline geldi. Akıllı saatler de markasına göre geniş bir fiyat aralığında satışa sunuluyor.

E-kitap okuyucular

Listemizin sürpriz ürünlerinden biri, henüz çok da popüler olmayan elektronik kitap okuyucular. Koca bir kütüphane kadar kitap depolayabilen bu cihazlar, hafif olmaları ve neredeyse gerçek bir kağıt yaprağı gibi gözüken özel e-mürekkepli ekranlarıyla kolay ve keyifli bir okuma sunuyor. Gerçek kitap hissi vermediği için bazı kitapseverler tarafından sevilmiyor olsa da, şarjının yaklaşık 1 ay dayanabilmesi ve en kalın kitapların bile rahatça her yerde okunabilmesi sayesinde birçok kitapseverin çantasından ayırmadığı bir cihaz haline gelmiş durumda.

Smart speaker with man cutting vegetables in the background

Bluetooth Hoparlörler

Listemizde yine taşınabilir bir müzik cihazı var. Ses kalitesinden boyutuna, renginden formuna kadar değişen birçok modelde karşımıza çıkan bluetooth hoparlörler, her yere taşınabildiği için evin içinde dolaştırmak ya da açık alanda topluca müzik dinlemek için oldukça kullanışlı.

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlar bu listenin geneline göre yaşlı bile kalıyor. Ancak akıllı telefonlar yaklaşık 14 senedir hayatımızdalar. 90’ların başında cep telefonlarının bile bu kadar yaygınlaşacağı hayal edilemezken, bir anda herkesin vazgeçilmez parçası haline gelen akıllı telefonlar; bilgisayarın, televizyona, fotoğraf makinesinden oyun konsoluna birçok elektronik cihazın işlevlerini yerine getirebiliyor.

the man is holding the phone and the charger. Powerbank and smartphone in hand. Power-saving device power bank smartphone.

Taşınabilir Şarj Cihazları

Hayatımızda bu kadar taşınabilir cihaz varken, her an bir enerji kaynağına ihtiyaç duymamız şaşırtıcı değil. Ancak evde ya da ofiste değilken telefonumuzun şarjı bittiği zaman hayatla bağımız kesilmiş gibi hissediyoruz ve hemen telefonumuzu şarj edecek bir yer arıyoruz. Bunun önüne geçmek için artık yanımızdan taşınabilir şarj cihazlarını ayırmamaya başladık. Cepte ya da çantada taşınabilir boyutları, şarj kapasitesine göre değişiyor.

Akıllı Televizyonlar

Listemizin ilk kablolu cihazı olan akıllı televizyonlar, yavaş yavaş tüm evlerde ilk tercih edilen televizyonlardan olmaya başladı. Dijital TV platformlarının, müzik ve video servislerinin hayatımıza girmesiyle TV’lerin internete bağlanmaya başlaması kaçınılmaz oldu. Telefon ve diğer cihazlarla senkronize edilebilen akıllı televizyon teknolojisi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor.

A portable hdd connected to a laptop with usb flash drive on a black table, flat lay. The concept of data storage

USB Bellekler ve Taşınabilir Harddiskler

Hayatımıza bilgisayarlar ve telefonlar girmesiyle kişisel verilerimizi depolama ihtiyacımız da doğdu. Bilgisayar başında yaptığımız önemli işleri, müzik, video, fotoğraf arşivlerimizi ve önemli dosyalarımızı çevrimdışı olarak saklamak ve taşımak için taşınabilir belleklere ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle küçük boyutlarıyla USB bellekler, yanımızdan hiç ayrılmaması için anahtarlıklarımızın sürekli parçası haline geldi.

İlginizi Çekebilir