Bilgisayarlar günlük hayatta işlerimizi önemli ölçüde kolaylaştıran teknolojik aletlerden biri. Hem iş için hem de genel kullanımlar için sıkça kullanıyoruz. Fakat günümüzde birçok bilgisayar çeşidi bulunuyor bu yüzden yeni bir bilgisayar alacağımız zaman kafamız karışabiliyor. Uzun süreli kullandığımız bu teknolojik eşyayı satın alırken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar bulunuyor. 

Özellikle bilgisayarın işletim sistemi, ağırlığı, ekran boyutu ve bataryası en dikkat etmemiz gereken unsurların başında geliyor. Sizler için bu başlıkları detaylandırdık, gelin birlikte inceleyelim.

1. Kullanım Amacı

Öncelikle yeni bir bilgisayar almaya karar verdiğinizde bilgisayarınızın kullanım amacına karar vermeniz gerekiyor. Bilgisayar kullanım amaçları kişiden kişiye değişiyor: Genel kullanım, eğitim kullanımı, ofis kullanımı ve oyun kullanımı için birçok kullanımı bulunuyor. Genel ve eğitim kullanım bilgisayarlarının ortalama bir performansta, taşınabilirlik ve uygun boyutlarda olmasına dikkat etmeniz gerekir.  Ofis amaçlı alacağınız dizüstü bilgisayarın özellikle taşınabilir olması ve ofis programlarını destekleyecek performansta olması önem arz ediyor.  Oyun kullanımı için alacağınız bir bilgisayarın ise yüksek işlemci, ekran boyutu ve RAM gibi özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.  

2. İşletim Sistemi

Bilgisayarınızın işletim sistemini seçmek tamamen size kalmış. 2 çeşit işletim sistemi bulunmakta biri Windows diğeri ise MacOS. Windows son sürümü Windows10 ile kullanıcılara birçok imkân sunmaktadır. Özellikle oyun oynayan kullanıcılar için Windows işletim sisteminde alanları daha geniştir.  MacOS işletim sistemi ise Windows'a göre kullanıcılarına daha güvenli ve hızlı bir imkân sunmaktadır. Apple son sürüm MacOs ile birçok yenilik getirmiştir ve eğer cihazlarınız genellikle iOS işletim sistemine sahipse bilgisayarınız ile uyumlu olması açısından bu işletim sistemini tercih edebilirsiniz.

3. Ağırlığı

Bilgisayar satın alırken en dikkat etmeniz gereken özelliklerinden birisi de ağırlığı. İş için ya da seyahat için bilgisayarınızı sıklıkla yanınızda taşıyorsanız ağırlıklıklarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü ağır bir bilgisayarı taşımak hem sırt çantanızda hem de kol çantanızda bir süre sonra oldukça ağrı yapabiliyor. Taşınabilirlik açısından en iyi dizüstü bilgisayar modelleri genellikle 2.0 kilogramın altında olanlardır. Hafif laptop modelleri hem her yere taşınabilmektedir, hem de çantanızda varla yok arasında olduğu için sizi oldukça rahat ettirecek modeller arasındadır.

4. Ekran Boyutu

11 inçten başlayıp 18 inçe kadar çıkabilen ekran boyutları bulunmaktadır. Eğer iş veya eğitim için sürekli hareket hâlindeyseniz sizin için 11, 12 inç gibi küçük ekranlı bir bilgisayar seçmek en doğru tercih olacaktır. Fakat genel veya oyun için bir bilgisayara ihtiyaç duyuyorsanız 15, 16 inç gibi daha  büyük ekranlar tercih edebilirsiniz. Eminiz ki oyun oynarken veya dizi/film seyrederken büyük ekranlarda izlemek size daha çok zevk verecektir.   

5. Yüksek Batarya

Bilgisayar başındayken prize bağlı vakit geçirmeyi hiçbirimiz sevmiyoruz. Çoğu zaman masa başında olsak da koltukta veya yatakta uzanarak kullanmayı da çok seviyoruz. Bu yüzden yeni bilgisayar satın alırken bataryası uzun süre dayanabilen bilgisayarları tercih etmek kullanım kolaylığı açısından da iyi bir karar olacaktır.  Özellikle küçük ekranlı orta performanstaki özelliklere sahip bilgisayarların bataryası uzun süre dayanabiliyor fakat büyük ekranlı ve yüksek çözünürlüklü üst düzey performanstaki bilgisayarların bataryası daha kısa sürede bitebiliyor. Eğer iş için sık seyahat ediyorsanız orta performansta bir bilgisayar tercih etmeniz sizin için doğru bir seçim.

İlginizi Çekebilir