Beyaz eşyalar hem her evin demirbaşı hem de günlük yaşantımızın vazgeçilmezleri. Uzun süreler boyunca kullandığımız bu maliyetli eşyaların bizim için doğru olanını seçmek oldukça zahmetli bir süreç. Bu durumu daha kolay hale getirmek için ise bazı seçenekler bulunuyor. Bu seçeneklerin başında, özellikle eşyanın boyutu, ses düzeyi ve enerji sınıfı en önemli konular arasında yer alıyor. 

Beyaz eşya seçiminizi hem zevkli hale getirecek hem de size yardımcı olacak öneriler hazırladık. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Hacim - Büyüklük

Beyaz eşya satın alırken en önemli konuların başında boyutu geliyor. Çünkü satın aldığınız beyaz eşya hem çok yer kaplamamalı hem de ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır. Örneğin kalabalık bir aileyseniz hacmi daha büyük bir buzdolabı tercih edebilirsiniz fakat tek kişi veya iki kişi yaşıyorsanız hacmi daha küçük bir buzdolabı seçmek sizin için daha faydalı olacaktır. Aynı şekilde çamaşır ve bulaşık makinesi seçerken de aynı ayrıntıyı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Enerji Sınıfı

Bu günlerde sıklıkla duyduğumuz tasarruf konusu ise enerji sınıfını seçerken göz önünde bulundurmamız gereken detaylardan biri. Çünkü enerji sınıfı seçimi beyaz eşyanızın ne kadar elektrik harcadığı ile ilgili bir konu. Enerji sınıfları harflerle ifade ediliyor ve A harfinden G harfine kadar birçok enerji sınıfı bulunuyor. En çok tasarruf sağlayan grup ise A enerji sınıf grubu. Siz de beyaz eşya seçimi yaparken doğru enerji sınıfını seçerek hem tasarruf edebilir hem de doğayı koruyabilirsiniz.

Sessizlik

Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi evimizde en çok ses çıkaran eşyaların başında geliyor. Bazı zamanlar gece geç saatlerde çalıştırmamız gerekiyor fakat ses düzeylerinin yüksek olması sebebiyle çalıştıramıyoruz. Çünkü gece geç saatlerde çalıştırılan yüksek sesli eşyalar hem komşularımızı hem de çocuklarımızı rahatsız edebiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle, beyaz eşyaların yarattığı ses kirliliği de giderek azalıyor. Yeni bir beyaz eşya alacağınız zaman, çıkardığı maksimum ses seviyesini öğrenerek beyaz eşyalarımızı buna göre seçmemiz mümkün.

Renklerin Uyumu

Eskiden beyaz eşyaların tamamı hem temiz görünmesi, hem de banyo ve mutfaklara hakim renk olan beyazla uyumlu olması için beyaz renkli emaye ile kaplandığı için bu ürün grubu beyaz eşya olarak anılmaya başlanmış. Günümüzde ise oldukça şık ve farklı renkler arasından istediğimizi seçebilme şansımız var; siyah, beyaz, gri, kırmızı, yeşil gibi. Siz de renk seçimi yaparken evinizin tasarımına uygun olan renkler tercih edebilirsiniz. Mesela mutfağınızda beyaz ve siyah tonları ağırlıktaysa gri renklerde beyaz eşya seçimi sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Marka Seçimi

Her alanda olduğu gibi beyaz eşya kategorisinde de yüzlerce marka bulunuyor. Fakat burada marka seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli konuların başında uzun ömürlü olması geliyor. Çünkü beyaz eşyalar hem uzun süreli kullandığımız hem de oldukça maliyetli olan ürünler. Uzun ömürlü olması dışında teknolojik ve bütçenize uygun bir beyaz eşya seçimi yapabilirsiniz. Son olarak teknik servis konusunda en az şikayet alan markayı da tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir