Ülke olarak en başarılı olduğumuz spor dallarının başında şüphesiz ki basketbol geliyor. Gerek milli takım gerekse de kulüpler seviyesinde bugüne kadar önemli başarılar elde ederken, takımlarımız birçok kez bizleri gururlandırmayı başardı. Biz de yine önemli başarılarımızın arka arkaya geldiği bu dönemde, dünden bugüne basketbolda elde ettiğimiz zaferlere yakından baktık. Gelin, sizlerle basketbol tarihimizde keyifli bir yolculuğa çıkalım! 

Milli Takım ile Avrupa İkinciliği

İçeriğimize, herhalde birçoğumuz için harika bir anı olan, A Milli Basketbol Takımımızın Eurobasket 2001 macerası ile başlıyoruz. Ülkemizde düzenlenen şampiyona, milli takımımıza ilk kez “12 dev adam” dediğimiz turnuva olmuştu. Şampiyona boyunca yediden yetmişe herkesi büyüleyen bir oyun sergileyen millilerimiz, finale kadar yükselmeyi başarmış ancak finalde güçlü rakibi Yugoslavya’ya mağlup olarak Avrupa ikincisi olmuştu.

Anadolu Efes’ten Tarihi Zafer

Takvimler 1996 yılını gösterdiğinde Türk basketbol tarihi için çok özel bir başarı hayata geçecekti. Bu tarihe kadar kayda değer bir başarının görülmediği basketbolumuz, o sene Anadolu Efes ile Avrupa’nın zirvesine çıktı. Takımımız, o yıllarda FIBA tarafından organize edilen Koraç Kupası’nı kazanarak yıllarca unutulmayacak bir zafere imza attı. Koraç Kupası, Türk basketbolseverlerın bugün hala keyifle andığı bir turnuvadır. 

Erkeklerde İlk Euroleague Kupamız

2000’li yıllar ile birlikte basketbola önemli yatırımlar yapmaya başlayan Fenerbahçe, bu yatırımlarının en önemli karşılığını 2016-2017 sezonunda aldı. Avrupa basketbolunun en değerli koçları arasında gösterilen ​​Željko Obradović ile Euroleague’de finale yükselen Fenerbahçe, finalde Yunan rakibi Olympiakos’u devirerek kupayı ülkemize getirdi. Kadınlarda ise Galatasaray, 2014 yılında bu kupayı kazanmayı başarmış ve bizleri gururlandırmıştı. 

Eurocup’ta Tarihi Başarı

Basketbolda başarılarımız Euroleague ile sınırlı değil. Takımlarımızın kupalara uzandığı bir diğer turnuva, Avrupa basketbolunun iki numaralı turnuvası olan Eurocup. 2015-2016 sezonunda bu kupayı müzesine götüren Galatasaray bizlere tarifi güç bir mutluluk yaşatmıştı. Galatasaray bu kupadan sonra Euroleague’de boy göstererek orada da beklentileri karşılamayı başarmıştı. 

Beşiktaş, Avrupa’nın Zirvesinde

Hatırlayanlar mutlaka olacaktır. 2012 yılı, Beşiktaş’ın tecrübeli koç Ergin Ataman ile başarıdan başarıya koştuğu bir yıl olmuştu. O yıl 3 kulvarda 3 kupa kaldırmayı başaran siyah beyazlılar, Avrupa macerasını da Eurochallenge kupası ile taçlandırmıştı. Sonraki yıllar Beşiktaş için basketbolda çok iyi geçmese de, takımımız hafızalara kazınan bir sezonu geride bırakmış ve tüm dünyada adından övgüyle söz ettirmişti. 

Euroleague’in Değişmeyen Lideri

Elbette ondan bahsetmemek olmazdı. Listemizi yakın zamanlı harika bir zafer ile bitiriyoruz. Son yıllarda Avrupa basketbolunu domine eden Anadolu Efes, geçtiğimiz günlerde Real Madrid’i finalde mağlup ederek üst üste ikinci kez Euroleague şampiyonluğuna ulaştı. Takımımız bizleri sevince boğarken, koç Ergin Ataman modern zamanlarda üst üste iki kez Euroleague kupası kaldıran ikinci koç oldu. 

İlginizi Çekebilir