Ağustos ayıyla birlikte ülke genelinde kırk derecenin üzerinde sıcaklıklar yaşanıyor. Birçok insan bu sıcak havalarda deniz kenarına ya da klimalı ortamlara gitmeyi tercih ediyor. Bu sıcaklıklar, özellikle çocuklar ve yaşlılar için zorlayıcı olabiliyor. Ancak hava kaç derece olursa olsun bazı önlemler alarak kendimizi korumamız mümkün. 

Gelin, aşırı sıcaklardan korunmanın yollarını birlikte keşfedelim.

Adsız Kopyası

Güneş kremi kullanın.

Güneşten aldığımız ışınlar, vücudumuzda bulunan vitaminler yoluyla derimizin altında D vitaminine dönüşüyor. D vitamini; bağışıklık sistemi, kuvvetli kemik ve diş yapısı için oldukça önemli sayılıyor. Ancak fazla güneş ışını vücudumuza zarar verebiliyor. Buna karşılık güneş kremi kullanmak, cildimizi güneşin zararlı ışınlarından koruyor. Güneş kremleri, UVA ve UVB gibi zararlı güneş ışınlarının sebep olduğu radyasyonu yansıtarak geri gönderiyor. Bu nedenle aşırı sıcaklarda cildinizi korumak için güneş kremi kullanmanızı öneriyoruz.

Adsız Kopyası

Açık renk kıyafetler seçin.

Yazın genellikle hepimiz açık renk giymeyi tercih ediyoruz. Çünkü beyaz renk, güneş ışığının içinde bulunan tüm renkleri geri yansıtıyor. Koyu renkler ise güneşten gelen hiçbir ışını yansıtmıyor. Bu nedenle koyu renk kumaşlar sıcağı daha fazla hissetmemize sebep oluyor. Hatta bilimsel verilere göre koyu renk kumaşlar, açık renklilere göre vücudumuzu beş derece daha sıcak tutuyor. Tüm bu bilgiler ışığında aşırı sıcaklardan korunmak için açık renk kıyafetler giymenizi öneriyoruz.

Adsız Kopyası

Gün içinde ılık duş alın.

Klima, her evde bulunan bir eşya değil. Bu nedenle aşırı sıcaklar evlerin içindeyken de bunaltıcı olabiliyor. Uzmanlar, bu durumu önlemek için gün içinde birkaç kez ılık duş almayı öneriyor. Ilık duş almak; vücut ısısını dengelemeye, yüksek tansiyonu düşürmeye, kasların gevşemesine ve terlemenin azalmasına yardımcı oluyor. Siz de aşırı sıcaklardan kendinizi korumak istiyorsanız özellikle sıcağın arttığı saatlerde ılık bir duş alabilirsiniz.

Adsız Kopyası

Bol su için.

Hepimiz aşırı sıcaklarda çok terliyoruz ve sıvı kaybediyoruz. Sıvı miktarı azalan vücudumuz, ısı dengesini korumakta zorlanıyor. Bu nedenle sıcak havalarda bolca su içmek gerekiyor. Su içmek, vücut sıcaklığımızı düzenliyor ve sıcağın sebep olduğu zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Su aslında vücudumuzun görevlerini yerine getirmesine yardımcı oluyor. Aşırı sıcaklardan korunmak için size bolca su içmenizi öneriyoruz.

Adsız Kopyası

Sıcak saatlerde dışarı çıkmayın.

Aşırı sıcaklardan korunmanın en ideal yolu, sıcaklığın arttığı saatlerde dışarı çıkmamaktan geçiyor. Hava sıcaklığı, gün içinde 12.00 ile 15.00 saatleri arasında en yüksek derecelere çıkıyor. Akşam üzerinden itibaren sıcaklıklar geceye kadar düşmeye başlıyor. Bu nedenle kendinizi aşırı sıcaklardan korumak için dışarıda yapacağınız işlerinizi, sabaha veya akşam üzerine planlamanızı öneriyoruz.

Adsız Kopyası

Son bir not: Dostlarımız için bir kap su bırakın.

Sokak hayvanları ve diğer canlılar aşırı sıcaklardan en az insanlar kadar etkileniyor. Onları bu havalardan korumak için kapınızın önüne bir kap su bırakmayı unutmayın :) Bu dünya hepimiz için. Dünyamızı paylaştığımız tüm canlı dostlarımıza yardımcı olmak görevimiz.