Şehr-i sultan İtanbul'un güzellikleri Takvimler 1453 yılını gösterdiğinde Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen güzel şehrimiz istanbul, dünyanın gözbebeği olan bir kent. Her yanı tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu olan Istanbul'un bu yıl 568. fetih yıl dönümünü kutlayacağız. Biz de bu şanlı yıl dönümüne sayılı günler kala şehrin görülmesi gereken güzelliklerini kaleme aldık. 

Gelin sultanlar şehri lIstanbul'da mini bir şehir turuna çıkalım!

Galata Köprüsü

Tarihi oldukça eski olan Galata Köprüsü, listemizin ilk sırasında yer alıyor. İstanbul’un hemen hemen her dönemine tanıklık eden köprü, bugün şehrin Karaköy ve Eminönü semtlerini birleştiriyor. Köprünün üzerinden İstanbul Boğazı’nı oldukça güzel bir açıdan görmek, ahenkle uçan kuşlara tanıklık etmek, onlara simit vermek ve balıkçıların günlük koşturmasına ortak olmak mümkün. Yaşayan tarih Galata Köprüsü’nü henüz ziyaret etmediyseniz, bu harika yapıyı gezi listenizin ilk sıralarına almanızı tavsiye ediyoruz.

İstanbul Boğazı

Şehrin incisi İstanbul Boğazı, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlarken Marmara Denizi ile Karadeniz’i de buluşturuyor. Muhteşem bir manzaraya, serin sulara ve sevimli yunuslara sahip olan bu eşsiz boğaz, İstanbul’u İstanbul yapan değerlerin başında geliyor. Dünyanın gıpta ile baktığı, dev bir metropolün içinden geçen İstanbul Boğazı’na sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Şu sıralar havaların ısınmasıyla birlikte boğaz keyfi yapabileceğiniz güzel bir döneme giriş yaptığımızı hatırlatalım.

Kız Kulesi

İstanbul Boğazı’ndan bahsetmişken Kız Kulesi’ne değinmemek olmaz. Geçmişi çok eskilere dayanan ve bugün Üsküdar sınırları içerisinden bulunan Kız Kulesi, bir zamanlar boğazdan geçen gemilerden vergi almak amacıyla yapılmış. Günümüzde şehrin en estetik alanlarından olan Kız Kulesi, herkes tarafından ziyaret edilebiliyor ve içerisinde yer alan restoranda harika manzaraya karşı yemek yenebiliyor. Eser, yıl içinde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Sultanahmet Camii

1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa'ya yaptırılan Sultanahmet Camii, İstanbul’un önde gelen kültürel eserleri arasında yer alıyor. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan cami, başlı başına bir tarih olan şehrin yarımada bölgesinde bulunuyor. İçerisinde Gülhane, Sirkeci ve Laleli gibi görülmesi gereken çeşitli semtlerin bulunduğu yarımadayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ortaköy

Ortaköy, İstanbul’un en hareketli ve eski semtlerinden biri. Tarihi Ortaköy Camii'nin de yer aldığı semt, boğazın hemen kıyısında yer alıyor. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Ortaköy, şu sıralar güzel havanın keyfini çıkarmak ve biraz da gezmek isteyenler için ideal bir rota olabilir. Ortaköy’e uğradığınızda nefis kumpirin tadına bakmayı da unutmayın. Pişman olmayacaksınız