Tüm dünyanın gündeminde olan koronavirüs salgını, yılın bu döneminde hayatımıza giren bir diğer salgını biraz unutmamıza neden oldu: Nezle. Neyse ki o kendini hatırlatmakta gecikmedi. Şu sıralar çevremizde çok sık gördüğümüz nezle vakasını, ağızlarımızdan düşmeyen maskeler bile õnleyemedi. Biz de bu doğrultuda nezleye iyi gelen doğal yöntemleri ele aldik. Elbette bunlar sadece destekleyici, alternatif yöntemler. Bu süreçte bir doktora görünmeyi unutmamalısınız. 

Hastalıkların sizlerden uzak durmasını diliyor, önlemlerinizi almanızı tavsiye ediyoruz.

Nane-limon

Nezle denince akla gelen ilk çözümlerden olan nane-limon karışımı, gerçek bir şifa kürüdür. Yapımı oldukça basit olan bu doğal ilacı, sadece nezlede değil farklı birçok hastalıkla mücadelede kullanabilirsiniz. Sıcak sıcak tüketmenizin önemli olduğu nane-limon karışımını, normal zamanlarda da kullanmanız sağlığınıza katkı sağlayacaktır. Eskilerin bu faydalı içeceği hastalıkların adeta korkulu rüyasıdır

Zencefilli bal

Zencefili herkese sevmeyebilir. Ancak doğanın bu doğal mucizesinin balla bir araya geldiği zaman oldukça etkili bir ilaca dönüştüğünü unutmamalısınız. Sıcağı sıcağına içilecek bir bardak zencefil-bal karışımı nezleyi daha hızlı atlatmanıza katkı sağlayacaktır. Birçok insan, bu faydalı karışımı günlük hayatında da tüketmektedir. Zencefil-bal karışımı, sizi sadece hastalıklara karşı korumaz. Bu karışım, kilo verme ve sağlıklı yaşam konularında da en önemli yardımcılarınızdan biri olacaktır.

C vitamini

C vitamini sadece nezlenin değil birçok hastalığın çözümü. Sağlığımız için olmazsa olmazlardan olan bu vitamini; portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, çilek gibi meyvelerden; limon, kırmızı ve yeşil biber, domates, roka, maydanoz, marul gibi yeşilliklerden; taze kuşburnu, brokoli, lahana, ıspanak gibi sebzelerden alabilirsiniz. Bu saydıklarımızı özellikle şu dönemde bol bol tüketmenizde fayda var. Bizden söylemesi.

Boğaz pastilleri

Kötü gün kurtarıcısı olan boğaz pastilleri, nezle sürecinde en önemli destekçilerinizden olacaktır. Bu ilaçlar ağızda yavaşça çözünerek öksürükleri geçici olarak durdurur, boğazdaki tahriş olmuş dokuları onarır. Bu sayede hastalıkları daha hızlı atlatırsınız. Evinizde zor zamanlar için bu pastillerden bulundurmanız iyi olacaktır.

Tavuk çorbası

Lezzeti dillere destan olan tavuk suyu çorbası, birçoğumuzun bildiği üzere aynı zamanda doğal bir şifa kaynağı. Özellikle nezle sürecinde yakın dostumuz haline gelen bu lezzetli çorbayı, bol limonla dumanı üstündeyken tüketmekte fayda var. Tercihe göre çorbanıza biraz baharat da ilave edebilirsiniz. Hastayken içtiğiniz bu çorbanın etkilerini kısa süre içinde göreceksiniz. Şifa olsun!