Özellikle son 2 yıldır hayatlarımızın merkezinde olan koronavirüs salgını, dünyanın gördüğü ilk pandemi değil. İnsanlık olarak daha önce de çeşitli pandemilerden alnımızın akıyla çıkmayı başardık. İspanyol gribinden, kara ölüm vebaya kadar çok sayıda salgın, bugüne kadar insanlığın sınavı oldu. 

Gelin, geçmiş dönem pandemilerine bir göz atalım ve bilmeyenler için eski salgınlarda insanlık neler yaşamış yakından bakalım.

Asya Gribi

Asya gribi, 1956-1958 yılları arasında tüm dünyayı etkisi altına aldı. Tıpkı koronavirüs gibi temelde bir influenza virüsü olan Asya gribi, Çin’de H2N2 olarak ortaya çıktı. Virüs, 12 yıl boyunca milyonlarca insanın sağlığını olumsuz etkiledi ve çok sayıda can kaybına neden oldu. Ölümcül salgın, 1958 yılında kontrol altına alındı ve insanlık için bir risk olmaktan çıktı.

İspanyol Gribi

Takvimler 1918 yılını gösterdiğinde insanlık olarak en zorlu sınavlarımızdan birini verecektik. Birinci Dünya Savaşı’nın son yılında, bilim dünyasında H1N1 olarak sınıflandırılan, kamuoyunda ise İspanyol gribi ismiyle anılan influenza pandemisi tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Yaklaşık üç yıl süren İspanyol gribi, 500 milyon kişinin hayatını olumsuz etkiledi. Salgın 1920 yılında etkisini yitirmeye başladı.

Kolera Salgını

1800’lü yılların başından itibaren dünya üzerinde belirli aralıklarla farklı kolera salgınları yaşandı. Ülkemizde hissedilmese de 1960’lı yıllarda başlayan 7. kolera salgını halen devam ediyor ve pandemi olarak sınıflandırıldı. 1910-1911 yıllarını kapsayan altıncı kolera salgını ise Hindistan’da ortaya çıktı. Bu salgın, Anadolu’nun da içinde olduğu birçok alana yayıldı. Hastalığın sadece Hindistan’da 800 binden fazla ölüme neden olduğu tahmin ediliyor.

Kara Ölüm

14. yüzyıla damgasını vuran olaylar arasında yer alan veba salgını, halk arasında “kara ölüm” ismiyle biliniyor. 1346-1353 yılları arasında etkili olan veba salgınının ne kadar can aldığı tam olarak bilinmiyor. Bugün kontrol altına alınan salgınlardan olan veba, günümüzde dünya çapında yıllık 5.000'den az vaka sayısına sahip. Vebaya, ortaya çıktığı andan itibaren hızlı bir şekilde antibiyotik tedavisi uygulanması gerekiyor.

Justinian Vebası

Ortaçağ’ın ilk dönemlerinde baş gösteren Justinian Vebası, Bizans İmparatorluğu’nu etkisi altına almış ve Akdeniz kıyısındaki diğer bölgelerde de etkisini göstermişti. Bu hıyarcıklı veba türü, 542 yılına geldiğinde 25 milyon cana mal olmuştu. Salgının sadece İstanbul’da 5 bin kayba neden olduğu ve kent nüfusunu yüzde 40 oranında azalttığı tahmin ediliyor.