Haziran ayıyla birlikte yaza merhaba diyoruz! Biz "merhaba" derken zihnimiz stresli geçen pandemi dönemi sebebiyle yorgun ve biraz değişiklik istiyor. Sağlıklı zihnin yolu ise sağlıklı bir vucuttan geçiyor. 

Şimdi, ufak değişikliklerle formunuzu koruyup vücudunuza bakmanızın tam zamanı! Gelin birlikte neler yapabiliriz bir bakalım.

Her zamanki yolunuzu değiştirin.

Formunuzu korumanın ve yenilenmenin ilk adımı spordan geçiyor. Ama çoğumuzun vakti yok ya da spor salonlarının ücretleri el yakıyor. O zaman siz de işe giderken iki durak erken inebilir ve kalan yolu yürüyerek değerlendirebilirsiniz. İşe zaten yürüyerek gidiyorum diyorsanız her zamanki yolunuzu değiştirebilir ve uzak bir yoldan gidebilirsiniz.

Limonun ve tarçının gücü adına

Vücudumuzdaki fazla kimyasallardan arınmak bizi tazeler. Ancak uzun ve detaylı detoks tarifleri bir süre sonra yapması güç işlere dönüşüyor. Bu nedenle detoksa ufak dokunuşlarla başlayabilirsiniz. İlk olarak sadece suyunuza limon sıkabilir veya bir adet çubuk tarçın atabilirsiniz. Her ikisinin de vücudunuzda yarattığı etkiye şaşıracaksınız.

Semt pazarlarını rutininize ekleyin.

Semt pazarlarında alışveriş yapmak bize basit bir etkinlik gibi görünse de kapalı marketlerden almaktan çok daha faydalı. Siz de haftanın bir günü, semt pazarına gitmeyi rutininize ekleyebilir ve taze meyve/sebzeleri mutfağınıza kazandırabilirsiniz. Pandemi döneminde farklı günlerde kurulan pazarlarda alışveriş yaparken açık havada yürüyüş yapabilir, pazar esnafıyla keyifli sohbetler edebilirsiniz.

Güneş kreminizi çantanıza atın.

Vücut bakımının olmazsa olmazı sağlıklı bir cilt! Yaz aylarında maruz kaldığımız sıcak ve fazla güneş ışınları cildimizdeki kolajeni azaltıyor ve hücrelerimize hasar veriyor. Bu nedenle yaz aylarında nemlendirici kullanmak yerine ikisi bir arada güneş kremlerini tercih edebilir ve cildinizi güneşin zararlarından koruyabilirsiniz.

Doğal mucize sirkeyle tanışın.

Kış ayları boyunca saçlarımız kuruyor, yıpranıyor ve kırılıyor. Bu nedenle genellikle yaz aylarına geçerken saçlarımıza bakım yaptırarak bu durumdan kurtulmaya çalışıyoruz. Ancak saçlarımızı tekrar canlandırmak için uzun ve masraflı bakımlara gerek yok. Tek ihtiyacınız ise doğal bir mucize olan sirke! Siz de her duş sonrası sirkeli su ile saçlarınızı yıkayabilir ve saçlarınızın tekrar canlanmasını sağlayabilirsiniz.