Kişisel verilerinizi korumanın yolları Bir araya geldiklerinde değer ve anlam kazanan kişisel veriler, bir süredir tüm dünyanın gündeminde. Amerika seçimlerinde Facebook kriziyle patlak veren süreç, bugün benzer çeşitli siber vakalarla hız kesmeden devam ediyor. Durum böyle olunca kişisel verilerimizi korumak hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. 

Blog yazımızda, verilerinizi korumanızı sağlayacak çeşitli yöntemleri derledik. Önerilerimizin fayda sağlamasını diliyoruz.

Parolalarınızı düzenli olarak değiştirin

Kulağa oldukça basit gelse de parola değiştirmek, siber korsanlardan korunmanın en etkili yöntemleri arasında yer alıyor. Basit şifreler, özellikle online bankacılık hizmetlerinde ve sosyal medya hesaplarında kişilerin en çok zarar gördüğü noktalardan biri. Bu duruma karşı alınabilecek en etkili önlem ise şifrelerimizi düzenli olarak değiştirmek olarak görünüyor. Belirli aralıkla şifrelerinizi değiştirmenizi ve bunu yaparken tahmin edilebilir simgelerden uzak durmanızı öneriyoruz.

WI-FI hizmetlerini dikkatli kullanın

Herkese açık Wi-Fi hizmetlerini kullanırken dikkatli olmalısınız. Özellikle ücretsiz ağlar, siber suçlulara davetiye çıkarabiliyor. Bu durumdan korunmak için kablosuz ağ ayrıntılarını, her zaman hizmet aldığınız yer üzerinden doğrulamalısınız. Bunun yanı sıra VPN kullanarak verilerinizi ve bilgisayarınızı çok daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Oturumlarınızı her zaman kapatın

Dijital dünyada açtığınız oturumları işiniz bittikten sonra kapatmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca size ait olmayan veya kaynağından emin olmadığınız bir kablosuz ağ kullanıyorsanız, yaptığınız işi bitirdikten sonra cihazınızda "Bu ağı unut" seçeneğini seçmelisiniz. Bunlar sizden sonra cihazı kullananların veya ağa bağlananların, verilerinize erişmesini engelleyecektir.

Kullandığınız cihazlara dikkat edin.

Özel hesaplarınıza giriş yaparken kendi cihazınızı kullandığınıza emin olun. Özellikle banka ve sosyal medya gibi önem derecesi yüksek hesaplara giriş yaparken herkese açık, genel erişimli bilgisayarları kullanmamaya dikkat edin. Şüphelendiğiniz, bilgilerinizi ele geçirebilecek, kötü amaçlı yazılım barındıran cihazlardan uzak durmaya gayret gösterin.

Güvenlik çözümlerinden faydalanın.

Kişisel verilerinizi korurken bireysel dikkatinizin yanında güvenlik çözümlerine de sahip olmanız gerekir. Bunun için virüsten koruma yazılımlarının güncel sürümünü edinmelisiniz. Bu çözümler; casus yazılım, truva atı, virüs ve diğer kötü amaçlı programların cihazınıza saldırmasını ve sızmasını engeller, kişisel verilerinizi koruma altında tutar.