Geçtiğimiz günlerde 2021'nin Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Organizasyonda, ödüle aday olan çeşitli başarılı filmler de yarıştı. Karantina günlerinde, evde geçirdiğiniz vakti değerlendirebileceğiniz bu filmlere sizin için göz attık. Aralarında birinin "En lyi Film" ödülüne ulaştığı, diğerlerinin ise umutlarını gelecek yıllara bıraktığı bu yapimların tamamı izlemeye değer. 

Gelin, karantina günlerinde izleyebileceğiniz Oscarlık filmleri birlikte inceleyelim.

Mank

Amerikalı senarist Herman J. Mankiewicz'i konu alan ve Oscar Ödülleri’ne 10 dalda aday gösterilen Mank, en fazla kategoride aday olan yapıt oldu. 4 dalda ödüle uzanan filmde, “Yurttaş Kane"in (1941) senaryosunu bitirmek için yarışan sert sosyal eleştirmen senarist Herman J. Mankiewicz, 1930’lu yılların Hollywood'unu değerlendiriyor.

Minari

2021 Oscar Ödülleri’ne çeşitli dallarda aday olan Minari, kırsal bir bölgeye taşınan bir ailenin hayatını konu alıyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Abigail Harm, Lucky Life, Munyurangabo gibi yapımlarla tanınan Lee Isaac Chung yaptı. Minari’de; The Walking Dead ve Burning'in yıldızı Steven Yeun'un yanı sıra Yeri Han, Yuh-Jung Youn, Alan S. Kim gibi değerli isimler rol alıyor. Film, karantina günlerinde izleyecek kaliteli yapım arayanlar için iyi bir tercih olabilir.

Sound of Metal

Başrolünde Riz Ahmed'in yer aldığı Sound of Metal filmi, bu yıl “En İyi Film” kategorisinde Oscar’a adaydı. Film bu kategoride büyük ödüle ulaşamasa da bir süredir adından sıklıkla söz ettiriyor. Duyma yetisini kaybeden bir bateristin hikâyesini anlatan film, özellikle seslerin kullanımında öne çıkıyor. Boston’da çekimleri yapılan Sound of Metal’in yönetmenliğini Darius Marder yaptı.

The Father

Yaşlılığı ile başa çıkmaya çalışan bir adamın hikâyesini konu alan The Father’ın yönetmen koltuğunda Florian Zeller oturuyor. Yaşlılığın etkilerini giderek daha çok hisseden karakterimiz, bu süreçte yanında olmaya çalışan kızının tüm yardımlarını reddeder; sevdiklerinden, kendinden ve zihninden şüphe etmeye başlar. Filmde Anthony Hopkins, Olivia Colman, Rufus Sewell başarılı oyunculuklarıyla karşımıza çıkıyor.

Nomadland

Ve karşınızda bu yıl Oscar’da “En İyi Film Ödülü”nü alan yapım: Nomadland. Asya kökenli Chloé Zhao'nun yönetmenliğini yaptığı film, 60'lı yaşlarda bir kadının ekonomik krizden sonra Nevada'daki bütün malvarlığını kaybedip bir karavan alarak ABD'nin batı eyaletlerini dolaşmasını anlatıyor. Filmin yönetmeni Chloé Zhao da Oscar 2021 ödüllerinde “En İyi Yönetmen Ödülü”ne layık görüldü. Böylece önerilerimizin sonuna geldik. Şimdiden sizlere iyi seyirler diliyoruz.