Dünya sinemasının dünya tatlısı babaları Babalar Günü yaklaşıyor! Herkes babası ya da babası gibi gördüğü kişiler için hediye hazırlıklarına başladı. Dünya babalarının birbirinden farklı çok sayıda ozelliği olsa da otoriter, tatlı-sert, yufka yürekli, fedakår ve korumacı gibi yaklaşımlar sadece bizim babalarımıza özgü değil. Bir de akıllarımıza kazınan, evimizin bir köşesinde oynayan filmlerden tanıdığımız öyle babalar var ki onlar da gerçek babalarımızı aratmıyor. 

Gelin Babalar Günü yaklaşırken, yüreklerimizi sevgiyle dolduran dünya sinemasının en tatlı babalarına birlikte bakalım.

Güçlüklere dayanan baba: Antonio

Şahane bir İtalyan klasiği olan Bisiklet Hırsızları, baba oğul ilişkisini gerçekçi bir şekilde ortaya koyan etkileyici bir yapım. Filmde Lamberto Maggiorani, savaştan çıkan bir toplumda ekonomik zorluklara karşı dik duran ve aile hayatını ayakta tutmaya çalışan bir babayı canlandırıyor. 

Savaşı oyuna çeviren baba: Guido Orefice

‘’Hayat Güzeldir’’ filmindeki rolüyle kalplerimizi fetheden Roberto Benigni, Yahudi Soykırımı sırasında oğluyla birlikte esir kampına düşen bir babanın hikâyesine hayat veriyor. Filmde baba, oğlunu savaştan ve zulümden korumak için saklıyor; oğluna saklanması halinde büyük bir ödül kazanacağını söylüyor. Guido karakteri, filmde savaşı bir oyun haline getirerek hem oğlunu koruyor hem de izleyiciye bir ebeveynin, en zorlu anlarda evladı için neler yapabileceğini gösteriyor.

Gerçek yüzünü saklayan baba: Jack Byrnes

Roberto De Niro, Zor Baba filminde ailesine karşı fazla koruyucu bir baba olan Jack rolüyle karşımıza çıkıyor. Jack Byrnes, filmde emekli bir CIA ajanı ve ailesine katılmaya çalışanlara karşı fazla şüpheci. Jack’in kızı Pam, babasıyla tanıştırmak için eve bir damat adayı getirdiğinde ise ortalık biraz karışıyor. Ancak şüpheci babamız Jack, -çok fazla göstermese de- aslında şefkatli ve sevgi dolu bir ebeveyn.

Umudunu kaybetmeyen baba: Chris Gardner

‘’Umudunu Kaybetme’’ filmiyle akıllara kazınan Will Smith’in, bu filmdeki baba rolü hepimizi derinden etkilemişti. Filmde gerçek oğluyla birlikte rol alan Smith, tüm maddi ve manevi sıkıntılara göğüs geren bir babayı canlandırıyor. Başarılı oyuncunun film akışında yer alan, ders niteliğindeki “Kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme. Bir hayalin varsa onu korumalısın. Bir şeyi istiyorsan, git ve al!” öğüdü hala akıllarımızda.

Hatalarını sorgulayan baba: Sadri Alışık

Yengeç Sepeti, Türk sinemasının babası, usta oyuncu Sadri Alışık’ın sinema perdesinde son kez görüldüğü film olma özelliğini taşıyor. Filmde Sadri Alışık, uzun zamandır görüşmediği çocuklarını hafta sonu için göl evinde topluyor. Çocuklarının hayatında her şeyin yolunda olduğunu düşünen baba, öğrendiği gerçeklerle hayal kırıklığına uğruyor. Filmdeki baba, geçmişine dönüp çocuklarını doğru yetiştirip yetiştiremediğini sorguluyor. Filmin konusu bu olsa da sen harika bir evlat yetiştirdin Sadri baba! Kerem Alışık’ı bizlere ve Türk sinemasına kazandırdığın için sana minnettarız. Senin ve tüm babaların Babalar Günü kutlu olsun!