Yaz geldiğinde aklımıza ilk gelen aksesuar güneş gözlükleri. Bazen bu aksesuar gözümüzden çok başımıza taktığımız bir taç haline geliyor. Bunun nedeni ise doğru günes gözlüğünü seçememek. Doğru seçemediğimiz güneş gözlükleri hem gözlerimizi rahatsız ediyor hem de çantamızda boşuna yer kaplıyor. 

Oysa birkaç detaya dikkat ederek doğru güneş gözlüğünü bulmak mümkün. Bunlar neler, gelin birlikte bakalım.

Güneşi gözlüğünün formuna dikkat!

Güneş gözlüğü seçerken özellikle formuna çok dikkat ediyoruz. Ancak ne kadar denersek deneyelim bir türlü yüzümüze doğru oturanı bulamıyoruz. Beğendiğimiz form bazen bize uymuyor ya da bize uyanı beğenmiyoruz. Burada en büyük sorun yüz şeklimizi bilmemekten geçiyor. Bu nedenle ilk yapmanız gereken yüz şeklinizi öğrenmek. Bunu öğrendikten sonra formül ise çok basit; gözlüğün şekli yüz şeklinizin tersi olmalı. Yüzünüz yuvarlaksa kare, üçgen şeklindeyse dikdörtgen formunda gözlükleri tercih edebilirsiniz. 

Ucuz gözlüklerden kaçının

Güneş gözlükleri, kullanılan materyaller sebebiyle pahalı bir aksesuar. Bu nedenle market ve yol kenarı gibi yerlerde satılan güneş gözlüklerinden uzak durmalısınız. Bu gözlüklerde sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyan UV ve UVA filtreleri bulunmuyor. Güneş gözlüğünüzü alırken güvenilir ve sertifikalarını açık bir şekilde inceleyebileceğiniz mağazaları tercih etmelisiniz.

Cam rengini beğeniye göre seçmeyin

Güneş gözlüğü alırken camın UV filtresi kadar önemli bir diğer unsur da rengi. Gözlüğün rengini seçerken onu hangi amaçla kullanacağınız çok önemli. Örneğin, güneş ışınlarından korunmak için koyu gri rengini, kar ışığından korunmak için kahverengi aynalı tonları seçmeniz gerekiyor.

Gözlüğünüzün boyutu şekli kadar önemli

Güneş gözlüklerimizi seçerken genelde beğenimize göre hareket ediyoruz. Bu yüzden seçtiğimiz çerçeve boyutlarının bazen yüzümüze ufak gelmesine dikkat etmiyoruz. Ancak gözlüğü alırken ışık hassasiyetimizi göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Büyük çerçeveli gözlükler, gözlerimizi daha iyi kapattığı için küçüklere oranla daha fazla güneş ışığı kesiyor. Güneş gözlüğümüzü seçerken bu hususa da dikkat etmemiz gerekiyor.

Güneş gözlüğü burnunuzda iz bırakıyorsa…

Bazen çok fazla kullanımdan bazen de yanlış materyal seçiminden dolayı gözlükler burnumuzda iz bırakıyor. Bu da baş ağrısı ve burun kemiğinde hassasiyet gibi sorunlara yol açabiliyor. Bunu önlemek için güneş gözlüğünüzü seçerken ağır malzemeden yapılmış olanlar yerine daha hafif modelleri tercih edebilir, bunları gözünüzde deneyerek ağırlığını test edebilirsiniz.