Bir zamanlar evde ürettiklerimiz Bugünlerde olduğu gibi online alışverişin ve market teslimat hizmetlerinin çok yaygın olmadığı geçmiş yıllarda birçok ihtiyacımızı dışarıdan söylemek yerine evde kendimiz üretirdik. Özellikle annelerimizin çok yetenekli olduğu bu uğraş, günümüzde Anadolu şehirlerinde hala çok yaygın. 

Blog içeriğimizde, büyük şehir koşturmacasının çok da imkân vermediği, bir dönemin çok yaygın ev üretimlerine yakından baktık.

Sebze ve meyve

Apartmanların hayatlarımızda çok fazla olmadığı, müstakil evlerin yaygın olduğu yıllarda, evlerin bahçelerinden mis gibi sebze ve meyve kokusu etrafa yayılırdı. İhtiyacımız olan ürünler için manava çok fazla gitmez, bahçemize uğrardık. Böylece hem bütçemizi korur hem de hormonlu sebze ve meyve yemediğimizi bilirdik. Aynı zamanda bahçe işleri bizler için çok keyifli birer hobi olurdu.

Kıyafet

Eskiden canımız her istediğinde mağazalardan veya internetten kıyafet almazdık. Bu tarz bir alışkanlık toplumda da çok yaygın değildi. Pantolon bir kez alınır, gerekirse paçası kıvrılırdı. Pijama bol mu geldi? Hemen beline bir lastik takılırdı. Kıyafetlerimizde bir yırtık olduğunda büyüklerimiz elinde iğne ve iplikle hemen yardımımıza koşardı. Annelerimizin bizlere kıyafet de diktiği bu yılların aksine şimdilerde sürekli alışveriş yapıyor, ihtiyacımız olmasa bile kıyafet almaktan geri durmuyoruz.

Banyo lifi

Günümüzün farklı renklere sahip, şık banyo lifleri bir zamanlar evlerimizde, annelerimizin ellerinden çıkardı. Yumuşacık, rengârenk, model model tığ işi lifler, geçmiş yıllarda da banyoların olmazsa olmazlarındandı. Artık birçoğumuz dışarıdan aldığımız farklı çeşitlere sahip banyo liflerini evlerimizde kullanıyoruz.

Oyuncak

Bugün neredeyse aklımıza gelebilecek her şeyin oyuncağı yapılabiliyor. Geçmişte ise bu konuda seçeneklerimiz sınırlıydı. Büyüklerimiz evlerde bizlere telden yapılmış arabalar, tahtadan yapılmış atlar ve bezden yapılmış bebekler hazırlardı. Bugünün amcaları ve teyzeleri o oyuncaklarla oynayarak büyüdü. Çok da mutlu bir çocukluk geçirdiklerine eminiz.

Yastık ve yorgan

Hatırlayanlar olacaktır. Bir zamanlar yastık ve yorgan gibi ev malzemeleri dışarıdan alınmazdı. Bunlar anneannelerimiz ve babaannelerimiz tarafından evde özenle yapılır, çok da rahat olurlardı. Hatta “kalın babaanne evi yorganı” diye bir tabir vardır. Şimdilerde yastık ve yorganlarımızı evde yapmak yerine dışarıdan alıyoruz. Bunları evinde yapanların sayısı bir hayli azaldı.

Çanta

Tığ örgü, geçmişte önemli birçok ihtiyacımızı karşılıyordu. Eskilerin tığ ile yaptıklarının başında ise şık çantalar geliyordu. Renkli, alacalı ve dikkat çeken çantalar evlerde yapılır ve her türlü ihtiyaç için kullanılırdı. Günümüzde çantalar evlerde hala yapılıyor ancak bu güzel alışkanlığı önemli ölçüde yitirdik. Ev yapımı çantaların yerini mağaza ürünü çantalar aldı. 

Takı

Bir zamanlar takı sahibi olmak için de bir mağazaya gitmek ve harcama yapmak gerekmezdi. Evdeki boncuklardan, iplerden ve diğer fazlalık malzemelerden çok güzel takılar yapabiliyorduk. Bu uğraş günümüzde hala devam ediyor olsa da ilgimiz büyük oranda piyasadaki havalı takılara kaydı. Online ve fiziksel mağazalardan, hatta Instagram’dan sürekli yeni takılar almaya başladık.