Mart, Nisan derken bahara resmen kavuştuk. Bu süreçte etrafımızdaki her şey bize bu güzel mevsimi mūjdeledi. Müjdecilerden biri de şüphesiz ki şarkılardı. Baharı, hepsi birbirinden güzel şarkılarla bekledik. Ve sonunda ona kavuştuk. Blog içeriğimizde, bahan müjdeleyen, kült haline gelmiş, keyifli şarkıları listeledik. 

Seçtiğimiz şarkıların gününüzü neşelendirmesini diliyor, sizi listemizle baş başa bırakıyoruz.

Nasıl Geçti Habersiz?

“Nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım? Bazen gözyaşı oldu, bazen içli bir şarkı. Her anını eksiksiz, dün gibi hatırlarım. Dudaklarımda tuzu, içimde durur aşkın…” Emel Sayın, Zeki Müren, Muazzez Ersoy ve Tarkan gibi çok sayıda isimden dinlediğimiz “Nasıl Geçti Habersiz”, müzik tarihimizin en eski eserleri arasında yer alıyor. Bestecileri arasında Ali Teoman Alpay, Nihat Asar, Osman İşmen ve Ali İhsan Kısaç gibi isimlerin yer aldığı parça, yediden yetmişe herkesin sevdiği ve bildiği klasik eserlerdendir.

İkinci Bahar

“İkinci bahar yaşıyor ömrüm. Gel benim yarim oluver şimdi. Seni gül gibi öpe koklaya gözümden dilimden sakınır saklar, bugünkü aklımla severim şimdi.” Baharı müjdeleyen şarkılarından olan İkinci Bahar, hafızalarımızda Sezen Aksu ve Özdemir Erdoğan gibi çok değerli isimlerin yorumlamasıyla yer edindi. İkinci Bahar, bugün hala yaşayan, kült parçalardan biridir.

Baharda Kuşlar Gibi

“Baharda kuşlar gibi, geldin kondun dalıma. Susamıştım sevgiye, çiçekler sundum sana.” Özdemir Erdoğan’a ait olan parçanın her satırında bahar esintilerini hissetmek mümkün. Zara ve Kutsi gibi isimlerin de seslendirdiği parça, Özdemir Erdoğan’ın 2013 yılında çıkardığı Ankara’nın Taşına Bak albümünde yer aldı. Eser, ülkemizde sık dinlenen ve sevilen parçalar arasında yer alıyor.

Yalancı Bahar


“Hayat sende durmam diyor, her nefeste son geliyor. Bildiğin sende kalsın, sen yalancı baharsın. Artık senin olmam diyor.” İlk kez Aşkın Nur Yengi’nin 2002 tarihli albümünde dinlediğimiz parçanın bestecileri, Fatma Sezen Yıldırım ve Serkan Gürkan’dır. Özellikle ilk çıktığı dönemde çok ses getiren Yalancı Bahar parçası, hüzünlü bir aşk hikayesini konu alıyor. 

Adın Bahardı

“Kente yalnızlık gelirdi sen uyuyunca. Yüzümde mevsim değişirdi uyandığında. Bilmezdin gizliden seni sevdiğimi. Aşkın içimde solardı adın bahardı.” Soner Arıca’nın sesinden dinlemeye alışık olduğumuz bu güzel eser, sanatçının 2001 tarihli Kusursuz Aşk albümünde yer aldı. Sevgi temasının hâkim olduğu parçanın bestecileri arasında Deniz Erdoğan, Erhan Tekyıldız ve Yılmaz Erdoğan gibi çok değerli isimler yer alıyor.