Geride kalan 90’lı yıllar birçok anlamda efsanelerin hayat bulduğu yıllardı. Filmler, diziler, spor dalları derken bu durumu gördüğümüz bir diğer alan ise şüphesiz ki eğitim alanıydı. O yıllarda siyah tahtalar ve mavi önlükler ile öğrencilik de hafızalardan silinmeyecek kadar sıradışıydı. Öğrenciliğin 90’lı yıllarına dair bizlerde yer edinen bir diğer anı ise çantamızda yer alan malzemelerimizdi. Özenerek kullandığımız, bugünkü örneklerine nazaran önemli oranda farklılaşan ve kendine has tarzları bulunan bu ürünlere yıllar sonra yakından baktık. Gelin, o yıllarda çantalarımızda yer edinen ilginç malzemeleri hep birlikte inceleyelim. 

Kokulu silgi

Kimilerine göre sağlığa zararlı, kimilerine göre ise oldukça masum. Kesin olan ise harika bir kokuya sahip olduğu…  Bir dönemin en sevilen okul malzemelerinden olan kokulu silgiler, kullanmaya kıyılamayan gereçlerdendi. Özellikle kız öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği kokulu silgiler, havalı tarzlarına rağmen standart silgilere göre daha kötü silme özelliğine sahipti. Yine de bu silgi türünü pek sever,  çantalarımızdan eksik etmezdik. Günümüzde kokulu silgilere olan ilginin önemli oranda azaldığını söylemek mümkün...

Simli kalem

Yine 90’larda oldukça popüler ve havalı olan bir ürün ile karşınızdayız. O yıllarda genellikle önemli noktaların altını çizmek için kullanılan simli kalemler, zamanla bu işlevinin yanında bir de eğlence aracı haline geldi. Dikkat çeken görünümünün yanında sahip olduğu simleri her yere bulaştırması ile ünlenen bu kalemler çoğu zaman ders ve çalışma maksadının dışında kalemliklerin estetik bir gereci olarak hafızalarda yer edindi. Simli kalemlerin oldukça gelişmiş versiyonlarına bugün birçok kırtasiyede denk gelebilirsiniz.

Resim defteri

Efsaneliği tartışılabilir ancak 90’lı nesil iyi bilir ki o gün çantada resim defteri varsa o okul günü efsane bir gün olmaya adaydır. Oldukça keyifli geçen resim dersleri ve o dersin temel malzemesi olan resim defterleri, okulda geçecek keyifli dakikaların habercisidir. Standart defterlere göre çok daha büyük olan ve çizgisiz sayfalar içeren resim defterleri, hafızalarda yer edinen harika anıları ile gerçek birer efsanedir. Bu defterler birçok öğrenci için çizilen dağ, güneş, dere ve tepeden çok daha fazlasıdır. Dilleri olsa da konuşsalar keşke!

Bölmeli kalemlikler

Geçmiş yıllarda adeta bir minik çanta görünümünde ve yapısında olan kalemlikler oldukça popülerdi. Fermuarları, bölmeleri, renkli ve eğlenceli tarzları ile bu kalemlikler neredeyse her çocuğun çantasında bulunurdu. İçine konulan farklı renkteki kalemler ile iç kısmı zamanla bir sanat tuvaline ve gökkuşağına dönen kalemlikler farklı ve dikkat çeken şekillerde üretilirdi. O dönemin çocukları bu kalemliklere sahip olduğunda adeta yeni bir çanta sahibi olmuş gibi sevinir, mutlu olurdu. 

Renkli Fasulyeler

Çocukluğumuzun en güzel anılarından bir diğeri şüphesiz ki renkli fasulyelerdi. Matematik ile tanıştığımız ilk yıllarda işimizi bir hayli kolaylaştıran bu fasulyeler aynı zamanda oldukça eğlenceli malzemelerdi. Çubuklar ile birlikte sayı saymamızı kolaylaştıran ve konuları daha iyi anlamamızı sağlayan renkli fasulyeler, unutulmayacak anılar köşemizde yer alıyor. 90’lı yıllarda çantalar bu fasulyeler ile dolar taşardı.

Alçı kalıpları

O yıllarda sanat eserleri bizden sorulurdu! Renkli ve birbirinden eğlenceli şekillerdeki alçı kalıpları ile kendi çapımızda harika eserler yaratırdık. Ardından ortaya çıkan şekilleri bir güzel boyar, onlara son şeklini verirdik. Adeta birer heykeltraş gibi değerli çalışmalar üretirdik. Bunlar birçoğumuzun bu hayattaki ilk el emeği göz nuru çalışmalarıydı. Çok kıymetlilerdi, yıllarca unutulmacaklardı. Özetle, 90’lar harika yıllardı. Sadece çantalarımız değil; hafızalarımız, yaşamlarımız, dostluklarımız ve anılarımız gerçek efsaneler ile doluydu. 

İlginizi Çekebilir