Her yıl olduğu gibi bu yıl da sinema dünyasının en önemli ödüllerinden Oscar'ların dönemi geldi. 11 Mart'ta düzenlenecek törende dağıtılacak ödüllerde bu yıl yarışacak filmleri ve özetlerini gelin beraber inceleyelim ve sinemada 2023 yılının özetine de bu sayede göz atmış olalım.

Oppenheimer

2023 yılının en çok gündeme oturan filmlerinden biri olan Oppenheimer, 2. Dünya Savaşı'nda ABD'nin Japonya'ya attığı atom bombalarının geliştirilmesinde tarihi bir rol oynayan bilim insanı Robert Oppenheimer'ın hikayesini belgesele yakın etkileyici bir dilde ve güçlü bir görsellik ve oyunculukla anlatıyor. Cillian Murphy'ye Oppenheimer rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında, Christopher Nolan'a da hem En İyi Yönetmen hem de En İyi Senaryo Uyarlaması dalında adaylık getiren film, toplam 13 dalda yarışacak.

Barbie

Greta Gerwig'in yönetmen koltuğunda oturduğu, Margot Robbie ve Ryan Gosling'in başrollerini paylaştığı bir macera olan Barbie filmi klasik oyuncak bebek Barbie'nin dünyasını konu alıyor. Barbie ve Ken renkli ve görünüşte mükemmel olan Barbie Land'den gerçek dünyaya adım attıklarında, insanlar arasında yaşamanın tadını çıkarırken karşılaştıkları zorluklarla da yüzleşiyorlar. Robbie ve Gosling'in performansları, filmi sıradan bir yapım olmaktan çıkarıp, hareketli bir maceraya dönüştürüyor. Diğer ödüllerde şimdiye kadar 417 adaylık ve 167 ödül kazanan bu eğlenceli yapım, En İyi Film ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dahil 8 dalda Oscar için yarışacak. 

Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon)

Martin Scorsese'nin yönetmenliğini üstlendiği "Killers of the Flower Moon", Leonardo DiCaprio, Robert De Niro ve Lily Gladstone gibi yıldız isimleri kadrosunda bir araya getiriyor. Film, 1920'lerin Oklahoma'sında, Osage Kızılderilileri'nin üzerinde bulunan zengin petrol yatakları nedeniyle yaşadıklarını mercek altına alıyor. Bu gerçek olaylardan esinlenen yapım, Amerikan tarihindeki karanlık bir dönemi aydınlatıyor. Scorsese'nin eşsiz yönetmenlik becerisi ve kadronun güçlü performansları, bu trajik hikayeyi unutulmaz kılıyor. Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Film dahil 10 dalda Oscar için yarışıyor.

Geride Kalanlar (The Holdovers)

Alexander Payne'in yönettiği Geride Kalanlar, Paul Giamatti'nin canlandırdığı bir öğretmenin tatil boyunca kampüste kalmak zorunda kalan birkaç öğrenciyle ilgilenmesini konu alıyor. Giamatti'nin karakteri, kampüste kalmak zorunda olan öğrencilerden biriyle - zeki ancak sorunlu bir gençle - ve okulun baş aşçısıyla beklenmedik bir bağ kuruyor. Film, insan ilişkilerinin karmaşıklığını, yalnızlık ve arkadaşlık temalarını işlerken, izleyicilere hem duygusal hem de düşündürücü bir deneyim sunuyor. Geride Kalanlar En İyi Film dahil 5 dalda Oscar adayı. Giamatti de En İyi Erkek Oyuncu dalında yarışıyor.

Maestro

Bradley Cooper'ın yönettiği ve başrolünü üstlendiği "Maestro", müzik efsanesi Leonard Bernstein ve eşi Felicia Cohn Bernstein arasındaki karmaşık ve ömür boyu süren ilişkiyi anlatan bir aşk hikayesine odaklanıyor. Film, Bernstein'ın kültürel ikon olarak yükselişini ve onunla birlikte yaşamın tüm zorluklarına göğüs geren Felicia'nın hikayesini derinlemesine işliyor. Carey Mulligan'ın Felicia rolünde Bradley Cooper'a eşlik ettiği bu yapım, ikilinin ilişkisini, müzik dünyasındaki başarılarını ve karşılaştıkları kişisel meydan okumaları ışığa kavuşturuyor. Daha önce başka ödüllerde 179 adaylıktan 21 ödül çıkaran film, Oscarlarda En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu dahil 7 dalda aday.

Diğer Adaylar

Tabii ki 2024 ödülleri için yarışacak daha birçok film var. En İyi Film dalında yukarıdaki filmler dışında "Amerikan Kurgusu", "Bir Düşüşün Anatomisi", "Zavallılar", "İlgi Alanı" gibi filmler yarışıyor. Uluslararası dalda ise İtalya'dan "Io Capitano", Japonya'dan "Mükemmel Günler", İspanya'dan "Kar Kardeşliği" gibi filmler ödül almayı bekliyor.

Oscar adaylıkları, yine geniş bir yelpazeden hikayelerin ve yeteneklerin tanınmasını sağlıyor. Bize de 2023'te kaçırdığımız filmleri tekrar gözden geçirip yenilerini keşfetme imkanı sunuyor. İyi seyirler!.

İlginizi Çekebilir