0 yorum  |  Yorum Yap
Yazar Ahmet Abakay
ISBN: 9786056217166
Stok Durumu: Stokta yok
20,00TL
Vergiler Hariç: 20,00TL

Bu kitap, Annem Hoşananın seksen iki yıl boyunca içinde sakladığı sırrı ile ilgili.

Bebekliğinden beri Alevi kültürü ile yetişmiş bir insan, bir kadın, Ermeni kö-kenli olduğunu, seksen iki yıl boyunca ailesinden, çocuklarından, torun-larından, yaşadığı çevreden saklayabilir mi?

Bir köy, seksen iki yıl ve devamında bugün, susar mı?

Hoşana bu sırrı seksen iki yıl içinde sakladı. Nasıl olduysa o gün en küçük oğluna, bana bu gerçeği anlattı. Ertesi gün bir kaza sonucu bilincini kaybetti ve ardından öldü.

Hoşananın bu sırrını, yaşamından bazı kesitleri bu kâğıda dökerken, kendi çocukluğuma, gençlik yıllarıma uzanma gereği duydum.

Bu anıları yazarken, insanı,hangi sosyal ve siyasal koşullar sağcı ya da solcu yapara da yanıt aradım.

Yaklaşık elli yılın benim yaşamıma yansıyan politik anılarının bazı önemli kesitlerini bu kitapta sergiledim. Bu anılar, aynı zamanda, Türkiyenin siya-sal yaşamının da yansımalarıydı.


Bu kitabın yazarı Erzincan Lisesinde Hüseyin Cevahirin yakın arkadaşı oldu.

Üniversitede Abdullah Öcalan, karısı Kesire, halen PKK üst yöneticisi ve kurucularından Ali Haydar Kaytan ve Hâki Karerin yakın arkadaşı oldu.

Yine Derin Devletin simgesi Mehmet Ağar ile Mülkiyeden okul arkadaşlığı oldu.

Aradan geçen bunca yıl sonra farklı siyasal görüşleri benimseyen üniversite arkadaşlarımın kimi derin devlette, kimi dağda, Kandilde, İmralıda, kimi de öldürüldü.

Ancak bu kitabın yazarının gerçek politik arkadaşları, yoldaşları Behice Boran, Nihat Sargın, Sadun Aren, Aziz Nesin gibi insanlar oldu.

Bu kitapta, Hoşanadan yola çıkılarak, söz konusu dönemlere ve kişilere iliş-kin anılara minik kesitler halinde yer verildi.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Etiketler: Hoşana